reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Polisolokaty opodatkowane PIT

Polisolokaty opodatkowane PIT

Zamierzam w tym roku zawrzeć polisę ubezpieczeniową na życie i dożycie w jednym z towarzystw oferujących takie ubezpieczenia. Z warunków tej polisy, które mi przedstawiono, wynika że świadczenie, które w przyszłości otrzymam od zakładu ubezpieczeń będzie ustalane w zależności od wartości wskazanego w polisie indeksu (tzw. polisolokata). Agent uprzedził mnie, że od 2015 r. taki dochód został objęty opodatkowaniem PIT. Czy to oznacza, że otrzymane przeze mnie świadczenie z tej polisy od zakładu ubezpieczeń w tej części będzie opodatkowane?

Tak. W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie od 18 października 2014 r. wyłączono ze zwolnienia z opodatkowania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b) updof świadczenia otrzymywane od zakładów ubezpieczeń z tytułu zawartej polisy ubezpieczenia na życie i do­życie, jeśli świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego.

Przed tą zmianą bowiem zwolnione z PIT były dochody z tzw. polisolokat. Są to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu tzw. polisolokaty były często produktem atrakcyjniejszym od lokat bankowych. Odsetki uzyskane z klasycznych lokat bankowych podlegają opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, więc inwestycja w tzw. polisolokatę pozwalała uniknąć płacenia tego podatku.

Powyższe wyłączenie ze zwolnienia skorelowano z dodaniem nowych regulacji, precyzujących sposób usta­lania dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia, zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu do­życia jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, albo innego wskaźnika.

Zgodnie z treścią dodanego do art. 24 updof nowego ust. 15a, dochodem z tytułu inwestowania składki ubez­pieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia na życie lub dożycie, zawartą na podstawie odrębnych przepi­sów, w której świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu dożycia jest:

  • ustalane na podstawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych, albo
  • równe składce ubezpieczeniowej powiększonej o określony w umowie ubezpieczenia wskaźnik - jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a składką wpłaconą do zakładu ubezpieczeń.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Z kolei dodany do art. 24 ust. 15b wskazuje dochody z tytułu umów ubezpieczenia, do których nie stosuje się przepisów art. 24 ust. 15a pkt 1 updof. Chodzi tu o umowy ubezpieczenia zawarte na podstawie odrębnych przepisów, dla których przy ustalaniu wartości rezerwy w dziale ubezpieczeń na życie jest stosowana stopa tech­niczna, o której mowa w przepisach o rachunkowości zakładów ubezpieczeń.

Należy podkreślić, że zachowano zwolnienie dla dochodów wynikających z umów, które zostały zawarte do 17 października 2014 r. W przypadku tych umów, jeżeli zostaną one zmienione lub odnowione po 31 grud­nia 2014 r., zwolnienie będzie miało zastosowanie do dochodów przypadających na okres do dnia ich zmiany lub odnowienia. Natomiast, jeżeli umowa została zawarta, zmieniona, odnowiona w okresie od 18 października do 31 grudnia 2014 r., to dochody z niej wynikające korzystały ze zwolnienia do dnia 31 grudnia 2014 r. Powyż­sze zasady zostały szczegółowo uregulowane w przepisach przejściowych - w art. 10 ustawy zmieniającej z 29 sierpnia 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b), art. 24 ust. 15a i 15b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. c) i pkt 14 lit. g), art. 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama