REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2017 r. limit kosztów w PIT nie będzie dotyczył niektórych twórców

Od 1 stycznia 2017 r. limit kosztów w PIT nie będzie dotyczył niektórych twórców
Od 1 stycznia 2017 r. limit kosztów w PIT nie będzie dotyczył niektórych twórców
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt nowelizacji ustawy o PIT. Proponowana zmiana ma na celu zniesienie ograniczenia kwotowego przy stosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów w PIT dla niektórych kategorii twórców i artystów. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. i dotyczyć przychodów uzyskanych od tego dnia.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt z 19 sierpnia 2016 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Projekt zakłada dodanie ust. 9b w art. 22 ustawy o PIT, który wyłączałby stosowanie ograniczenia wykazywania kosztów uzyskania przychodów, zawartego w ust. 9a tego artykułu dla grupy szeroko pojętych „twórców”.

Autopromocja

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Kogo obejmie projektowana zmiana

Limit kosztów uzyskania przychodów ma zostać wyłączony w odniesieniu do podatników uzyskujących przychody:

1) z działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii i lutnictwa artystycznego oraz sztuki ludowej,

2) z działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej, dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii, produkcji audiowizualnej (reżyserzy, montażyści, scenarzyści, operatorzy obrazu i dźwięku, kaskaderzy),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) z działalności publicystycznej,

4) z tytułu udziału w konkursach z dziedziny kultury i sztuki oraz dziennikarstwa.

Nowelizacja ma dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 roku.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Nowelizacja ustawy o PIT z 2012 r.

 Ustawa z dnia 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o PIT ograniczyła próg wysokości potencjalnego odliczenia. Zakłada, że w roku podatkowym łączne 50-procentowe koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. 42 764 zł. Ustawa dotyczy kosztów z tytułu:

1) zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego;

2) opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną;

3) korzystania, a także rozporządzania przez twórców prawami autorskimi

Projekt MKiDN ma na celu przywrócenie w części stanu prawnego sprzed ww. nowelizacji. Zdaniem wnioskodawców, zmiana ustawy ułatwi określenie najwłaściwszego i społecznie sprawiedliwego sposobu obliczania kosztów uzyskania przychodu biorąc pod uwagę specyfikę działalności twórczej, artystycznej i publicystycznej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata


Specyfika pracy „twórczej”

W uzasadnieniu powołano się na rolę państwa występującego w roli mecenasa kultury, poprzez wspieranie artystów. Jedną z metod udzielania takiego wsparcia są instrumenty fiskalne polegające na wprowadzeniu mechanizmu liczenia dla potrzeb podatkowych w sposób zryczałtowany kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślono również, że prawo twórców do odrębnej formy opodatkowania przychodów z osobiście wykonywanej działalności twórczej i artystycznej wynika ze szczególnej specyfiki i trybu ich pracy, w szczególności dot. uzyskiwania przychodów i ponoszenia nakładów. W obecnym stanie prawnym brakuje praktycznej możliwości ich prawidłowego jednostkowego wymiarowania, ewidencjonowania księgowego, naliczania i rozliczania, bez odpowiedniego zaplecza organizacyjnego.

Zyski z obrotu prawami majątkowymi z rezultatów pracy twórczej są zwykle rozłożone w czasie, co wynika z samego charakteru działalności twórczej. Sukcesy w tej branży często nie przekładają się bezpośrednio na zysk, a wymagają od twórcy poniesienia znacznych nakładów osobistych, a także specjalistycznego przygotowania oraz indywidualnych umiejętności niż inne rodzaje pracy.

Założenia projektu nowelizacji

Według projektu 50-procentowe koszty uzyskania przychodów będą przysługiwać w stosunku do przychodów uzyskanych przez twórców z tytułu korzystania z praw autorskich oraz z praw pokrewnych przez artystów wykonawców, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami. Koszty te obliczane będą od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, bez ograniczenia w postaci 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.

Projektowana ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., tj. z początkiem roku podatkowego dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, a zatem będzie miał zastosowanie do dochodów uzyskanych (oraz poniesionych strat) od 1 stycznia 2017 r.

Projekt został skierowany do konsultacji publicznych dnia 7 września 2016 r.

Opracowała Iga Kucharska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA