Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla grup producentów rolnych
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się z podatku od nieruchomości budynki i budowle zajęte przez grupę producentów rolnych wpisaną do rejestru tych grup, wykorzystywane wyłącznie na prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy lub w zakresie określonym w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. Nr 88, poz. 983 ze zm.), zgodnie z jej aktem założycielskim.
REKLAMA
Zatem ze zwolnienia korzystają grupy producentów rolnych działające na podstawie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw wpisane do rejestru grup, o którym mowa w art. 9 ust. 1 tej ustawy.
Ustawą o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw, przed wejściem w życie (z dniem 1 maja 2004 r.) ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz.U. z 2008 r. Nr 11, poz. 70 ze zm.), były objęte wszystkie grupy producentów rolnych, tj. również producenci owoców i warzyw.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Z kolei przed wejściem w życie ww. ustawy szczegółowe regulacje dotyczące rynku producentów owoców i warzyw zawierała ustawa z dnia 29 grudnia 2000 r. o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz.U. z 2001 r. Nr 3, poz. 19 ze zm.).
Do momentu uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, grupy producentów owoców i warzyw mogły korzystać ze wsparcia na podstawie ww. ustawy oraz ustawy o grupach producentów rolnych.
Producenci działający na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego mogą wspólnie działać na rynku wyłącznie jako wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw, bądź uznane organizacje producentów owoców i warzyw. Dla grup tych tworzy się rejestr na podstawie art. 2b ustawy.
REKLAMA
W wymienionych ustawach, pomimo że przedmiot ich regulacji się pokrywa (producenci rolni to również producenci owoców i warzyw), brak przepisów zawierających odesłania co do możliwości stosowania przepisów tych ustaw do poszczególnych grup producentów utworzonych na ich podstawie.
Jednak zdaniem resortu finansów analiza przepisów ustawy o grupach producentów rolnych co do jej zakresu przedmiotowego prowadzi do wniosku, że nie są nią objęte grupy producentów owoców i warzyw utworzone po 1 maja 2004 r.
Przepis art. 3 ust. 1 ustawy o grupach producentów rolnych określa warunki utworzenia grupy.
Jednym z nich jest utworzenie grupy przez producentów jednego produktu rolnego lub grupy produktów.
W art. 6 tej ustawy ustanowiono delegację do określenia, w drodze rozporządzenia, wykazu produktów i grup produktów, który znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 kwietnia 2008 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, dla których mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych (Dz.U. Nr 72, poz. 424).
W wykazie tym znajdują się m.in. owoce i warzywa, jednak z odnośnikiem, że dotyczy to grup producentów, wpisanych do rejestru grup przed 1 maja 2004 r.
W konsekwencji zwolnienie z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych może być stosowane do producentów owoców i warzyw jedynie w przypadku, gdy działają oni jako grupa producentów rolnych, wpisana do rejestru grup na podstawie ustawy o grupach producentów rolnych (...) przed 1 maja 2004 r.
Jeśli działają na podstawie ustawy o organizacji rynku owoców i warzyw (...) jako wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw bądź uznane organizacje producentów owoców i warzyw i są zarejestrowane na podstawie art. 2b ustawy, korzystają jedynie z instrumentów wsparcia określonych w tej ustawie.
Źródło: Pismo PL/LS/833/30/APQ/11/85 Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z 19 maja 2011 r. – nie jest to interpretacja podatkowa na podstawie art. 14a ordynacji podatkowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat