reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy sprzedaż tzw. kwoty mlecznej podlega opodatkowaniu PCC?

Czy sprzedaż tzw. kwoty mlecznej podlega opodatkowaniu PCC?

Zdaniem ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej - nie.

W art. 22 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 11, poz. 65, z późn. zm.) zostały określone wymagania, dotyczące zbycia prawa do kwoty indywidualnej lub jej części, m.in.:

-         prawo do kwoty indywidualnej lub jej części może być zbywane wyłącznie producentowi, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, która dla swojej skuteczności wymaga zatwierdzenia, w drodze decyzji, przez właściwego miejscowo dla zbywcy dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego,

-         decyzja, o której mowa powyżej jest wydawana na wniosek stron umowy składany do właściwego miejscowo dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego,

-         5% kwoty indywidualnej stanowiącej przedmiot umowy, po zaokrągleniu do liczby całkowitej, jednak w ilości nie mniejszej niż jeden kilogram, przechodzi do krajowej rezerwy.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

Jednocześnie ustawodawca wskazuje, iż jedynie w sprawach nieuregulowanych w ustawie
o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych do umowy tej stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy sprzedaży, a zatem w istocie swej nie jest to umowa sprzedaży.

Zdaniem ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej intencją ustawodawcy było wprowadzenie odrębnej od umowy sprzedaży umowy przenoszącej własność tzw. kwoty mlecznej, zatem umowa ta jako umowa nienazwana, niewymieniona w enumeratywnym katalogu czynności zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649, z późn. zm.), nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama