Czy sprzedaż tzw. kwoty mlecznej podlega opodatkowaniu PCC?
REKLAMA
REKLAMA
W art. 22 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 11, poz. 65, z późn. zm.) zostały określone wymagania, dotyczące zbycia prawa do kwoty indywidualnej lub jej części, m.in.:
REKLAMA
- prawo do kwoty indywidualnej lub jej części może być zbywane wyłącznie producentowi, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, która dla swojej skuteczności wymaga zatwierdzenia, w drodze decyzji, przez właściwego miejscowo dla zbywcy dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego,
- decyzja, o której mowa powyżej jest wydawana na wniosek stron umowy składany do właściwego miejscowo dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego,
- 5% kwoty indywidualnej stanowiącej przedmiot umowy, po zaokrągleniu do liczby całkowitej, jednak w ilości nie mniejszej niż jeden kilogram, przechodzi do krajowej rezerwy.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Polecamy: VAT 2011
Jednocześnie ustawodawca wskazuje, iż jedynie w sprawach nieuregulowanych w ustawie
o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych do umowy tej stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy sprzedaży, a zatem w istocie swej nie jest to umowa sprzedaży.
Zdaniem ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej intencją ustawodawcy było wprowadzenie odrębnej od umowy sprzedaży umowy przenoszącej własność tzw. kwoty mlecznej, zatem umowa ta jako umowa nienazwana, niewymieniona w enumeratywnym katalogu czynności zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649, z późn. zm.), nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat