| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Czy zapłata opłaty klimatycznej jest obowiązkowa?

Czy zapłata opłaty klimatycznej jest obowiązkowa?

Wyjaśnić warto, że „opłata klimatyczna” to w istocie dwa rodzaje daniny: „opłata miejscowa” oraz „opłata uzdrowiskowa”.

Opłata miejscowa pobierana jest od turystów, którzy rekreacyjnie spędzają dłużej niż dobę w miejscowościach mających walory klimatyczne i krajobrazowe.

Opłata uzdrowiskowa pobierana jest z kolei od osób, którzy na więcej niż dobę przyjechali do miejscowości mającej status uzdrowiska.

Opłata miejscowa może być wymierzana i pobierana wyłącznie w gminach, w których miejscowości charakteryzują się szczególnymi walorami wypoczynkowymi, krajobrazowymi, klimatycznymi lub turystycznymi (opłata podstawowa).

Jest ona również pobierana w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej (opłata podwyższona).

Minimalne warunki, których spełnienie uprawnia gminę do poboru opłaty miejscowej wskazane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Polecamy: Jaka stawka PCC od hipoteki?

Status obszaru ochrony uzdrowiskowej przyznany jest z kolei obszarowi, który łącznie spełnia warunki określone w przepisach ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Pamiętajmy, że w danej miejscowości istnieje możliwość pobierania opłaty miejscowej tylko z jednego tytułu. Jeżeli więc miejscowość jest położona na obszarze ochrony uzdrowiskowej, to musi być w niej pobierana opłata miejscowa z tego tytułu, a nie z uwagi na korzystne warunki klimatyczne, krajobrazowe czy bazę turystyczną. Tym samym powinna zostać naliczona opłata podwyższona.

Opłata miejscowa pobierana jest za każdy dzień pobytu w danej miejscowości, pod warunkiem, że pobyt trwa dłużej niż dobę. Z powyższego wynika, iż obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe wraz z upływem każdego dnia pobytu.

Polecamy: Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej wspólnika jest zwolniona z PCC?

Stąd też w praktyce nie jest możliwe i nie powinno być praktykowane pobieranie tej opłaty z góry za cały okres planowanego pobytu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się pobieranie opłaty w ostatnim dniu pobytu.

Opłata miejscowa jest związana z pobytem danej osoby w konkretnej miejscowości, a nie z pobytem na terenie gminy, w której położona jest miejscowość, posiadająca korzystne właściwości klimatyczne czy też walory krajobrazowe. W obrębie gminy może znajdować się kilka lub też kilkanaście takich miejscowości, na terenie których pobyt będzie wiązał się z koniecznością uiszczenia opłaty miejscowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »