Jaka stawka PCC od hipoteki?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
REKLAMA
Z dniem 20 lutego 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
Ta ustawa nowelizująca wprowadziła szereg zmian w kształcie i funkcjonowaniu ksiąg wieczystych i hipoteki. Jedną z nich jest zniesienie podziału hipoteki na zwykłą i kaucyjną.
Likwidując ten podział, nowelizacja pozostawiła tylko jeden rodzaj hipoteki umownej – hipotekę.
W nowym stanie prawnym nawiązuje ona do modelu dawnej hipoteki kaucyjnej zabezpieczając zarówno wierzytelności istniejące, jak i przyszłe oraz odsetki, koszty postępowania i inne świadczenia uboczne wskazane w dokumencie będącym podstawą wpisu do księgi wieczystej – akcie notarialnym lub oświadczeniu bankowym.
Polecamy: Czy wydanie dla studenta zaświadczenia o średniej podlega opłacie skarbowej?
Zgodnie z brzmieniem znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, hipoteka zabezpiecza wierzytelność pieniężną, w tym również wierzytelność przyszłą.
Jednocześnie na podstawie art. 69 ww. ustawy, hipoteka zabezpiecza mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli zostały wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Hipoteką można również zabezpieczyć kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych przysługujących temu samemu wierzycielowi, albo kilka wierzytelności przysługujących różnym podmiotom, a służącym sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia.
Polecamy: Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) – dalej zwanej „uPCC”, nie odwołują się do pojęć: hipoteka zwykła lub hipoteka kaucyjna wskazując, iż przedmiotem opodatkowania jest ustanowienie hipoteki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h uPCC).
Zastosowanie odpowiedniej stawki podatku, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 uPCC, jest uzależnione od rodzaju zabezpieczonych wierzytelności.
W przypadku, gdy ustanowiona zostanie hipoteka zabezpieczająca wyłącznie wierzytelności istniejące – podatek wyniesie 0,1% od łącznej kwoty zabezpieczonych wierzytelności. W przypadku natomiast ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie zarówno wierzytelności istniejącej, jak i wierzytelności o wysokości nieustalonej np. w sytuacji zabezpieczenia całości wierzytelności kredytowych (kapitału kredytu, roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne) lub w przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej, stawka podatku wyniesie 19 zł.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat