reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy wydanie dla studenta zaświadczenia o średniej podlega opłacie skarbowej?

Czy wydanie dla studenta zaświadczenia o średniej podlega opłacie skarbowej?

Opłacie skarbowej podlega dokonanie wydanie zaświadczenia w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej. Czy wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen za poszczególny okres studiów wiążę się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej?

Wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen za poszczególny okres studiów nie podlega opłacie skarbowej. Obowiązek zapłaty skarbowej wynika z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 roku Nr 225 poz. 1635 ze zmian.). Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlega wydanie zaświadczenia na wniosek. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 2 tej ustawy, opłacie skarbowej podlega również dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej.

Według definicji zawartej w art. 5 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2010 roku Nr 182 poz. 1228 ze zmian.) organami administracji publicznej są ministrowie, centralne organy administracji rządowej, wojewodowie, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej), a także organy jednostek samorządu terytorialnego. Powyższy przepis przewiduje również możliwość wykonywania zadań z zakresu administracji publicznej przez inne organy państwowe lub podmioty, którym ustawa powierza wykonywanie tych zadań.

Polecamy: Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Należy zatem wskazać na dopuszczalność przyznania uczelni publicznej uprawnienia do wykonywania zadań w sferze administracji publicznej. W takim przypadku zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o opłacie skarbowej, wystawienie zaświadczenia o średniej ocen przez uczelnię publiczną podlegać będzie opłacie skarbowej. 

Omawiana ustawa przewiduje jednak określone wyłączenia w tym zakresie. I tak zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. g) ustawy o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej nie podlega dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia w sprawach: nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz ochrony zdrowia. 

Przyjmując zatem, że w istocie uczelnia publiczna będzie podmiotem, któremu powierzono wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej – tj. będzie podlegać przepisom ustawy o opłacie skarbowej, to na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. g) tej ustawy, wydanie zaświadczenia o średniej ocen nie powinno podlegać opłacie skarbowej.

Polecamy: Jak zapłacić podatek od spadku?

Reasumując powyższe należy wskazać, iż wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen nie podlega opłacie skarbowej.

Autor:

Paweł Makowski

FirmaDoradcza KPMG

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama