| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy wydanie dla studenta zaświadczenia o średniej podlega opłacie skarbowej?

Czy wydanie dla studenta zaświadczenia o średniej podlega opłacie skarbowej?

Opłacie skarbowej podlega dokonanie wydanie zaświadczenia w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej. Czy wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen za poszczególny okres studiów wiążę się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej?

Wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen za poszczególny okres studiów nie podlega opłacie skarbowej. Obowiązek zapłaty skarbowej wynika z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 roku Nr 225 poz. 1635 ze zmian.). Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlega wydanie zaświadczenia na wniosek. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 2 tej ustawy, opłacie skarbowej podlega również dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej.

Według definicji zawartej w art. 5 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2010 roku Nr 182 poz. 1228 ze zmian.) organami administracji publicznej są ministrowie, centralne organy administracji rządowej, wojewodowie, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej), a także organy jednostek samorządu terytorialnego. Powyższy przepis przewiduje również możliwość wykonywania zadań z zakresu administracji publicznej przez inne organy państwowe lub podmioty, którym ustawa powierza wykonywanie tych zadań.

Polecamy: Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Należy zatem wskazać na dopuszczalność przyznania uczelni publicznej uprawnienia do wykonywania zadań w sferze administracji publicznej. W takim przypadku zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o opłacie skarbowej, wystawienie zaświadczenia o średniej ocen przez uczelnię publiczną podlegać będzie opłacie skarbowej. 

Omawiana ustawa przewiduje jednak określone wyłączenia w tym zakresie. I tak zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. g) ustawy o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej nie podlega dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia w sprawach: nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz ochrony zdrowia. 

Przyjmując zatem, że w istocie uczelnia publiczna będzie podmiotem, któremu powierzono wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej – tj. będzie podlegać przepisom ustawy o opłacie skarbowej, to na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. g) tej ustawy, wydanie zaświadczenia o średniej ocen nie powinno podlegać opłacie skarbowej.

Polecamy: Jak zapłacić podatek od spadku?

Reasumując powyższe należy wskazać, iż wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen nie podlega opłacie skarbowej.

Autor:

Paweł Makowski

FirmaDoradcza KPMG

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK