reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Czy trzeba płacić podatek rolny od rowu znajdującego się na działce rolnej?

Czy trzeba płacić podatek rolny od rowu znajdującego się na działce rolnej?

Kupiłam działkę o powierzchni 1,5 ha. Jest ona sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako działka rolna. Przez działkę przebiega rów o szerokości 3 m. Czy płacąc podatek rolny, przy jego wyliczeniu powinnam również uwzględnić rów?

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Podstawę wymiaru tego podatku stanowią dane zamieszczone w ewidencji gruntów i budynków.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Użytki rolne dzielą się na: grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami oraz rowy.

Do „gruntów pod rowami” zalicza się grunty zajęte pod otwarte rowy pełniące funkcje urządzeń melioracji wodnych dla gruntów wykorzystywanych do produkcji rolniczej.

Gospodarstwem rolnym jest obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Wyznacznikiem, czy obszar gruntów stanowi gospodarstwo rolne, jest faktyczna powierzchnia tych gruntów i nie jest nim rodzaj działalności tam prowadzonej.

Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym dla gospodarstw rolnych stanowi liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego, a dla pozostałych gruntów - liczba hektarów fizycznych wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.

W zależności od uznania nieruchomości za gospodarstwo rolne stosuje się stawki podatku rolnego. Dla gruntów gospodarstw rolnych stosuje się niższą stawkę do podstawy opodatkowania podatkiem rolnym, którą jest liczba hektarów przeliczeniowych gruntów tego gospodarstwa, a dla gruntów pozostałych, nietworzących gospodarstwa rolnego - wyższą.

Liczbę hektarów przeliczeniowych ustala się z kolei na podstawie przeliczników określonych w ustawie, w zależności m.in. od wymienionych tam w sposób wyczerpujący rodzajów użytków rolnych. Pośród tych użytków rolnych ustawodawca nie umieścił rowów.

Rowy nie posiadają więc oznaczenia klasy gleboznawczej. W przypadku, gdy nie została określona klasa użytku rolnego, grunty wliczane są do ogólnej powierzchni gospodarstwa rolnego. Nie ustala się od nich jednak podatku rolnego, gdyż nie jest możliwe zastosowanie do nich przeliczników, wymienionych w ustawie o podatku rolnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama