Czy trzeba płacić podatek rolny od rowu znajdującego się na działce rolnej?
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
REKLAMA
Podstawę wymiaru tego podatku stanowią dane zamieszczone w ewidencji gruntów i budynków.
Kalkulator odsetek podatkowych
Polecamy: Kontrola podatkowa
Użytki rolne dzielą się na: grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami oraz rowy.
Do „gruntów pod rowami” zalicza się grunty zajęte pod otwarte rowy pełniące funkcje urządzeń melioracji wodnych dla gruntów wykorzystywanych do produkcji rolniczej.
Gospodarstwem rolnym jest obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
Wyznacznikiem, czy obszar gruntów stanowi gospodarstwo rolne, jest faktyczna powierzchnia tych gruntów i nie jest nim rodzaj działalności tam prowadzonej.
Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym dla gospodarstw rolnych stanowi liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego, a dla pozostałych gruntów - liczba hektarów fizycznych wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.
W zależności od uznania nieruchomości za gospodarstwo rolne stosuje się stawki podatku rolnego. Dla gruntów gospodarstw rolnych stosuje się niższą stawkę do podstawy opodatkowania podatkiem rolnym, którą jest liczba hektarów przeliczeniowych gruntów tego gospodarstwa, a dla gruntów pozostałych, nietworzących gospodarstwa rolnego - wyższą.
Liczbę hektarów przeliczeniowych ustala się z kolei na podstawie przeliczników określonych w ustawie, w zależności m.in. od wymienionych tam w sposób wyczerpujący rodzajów użytków rolnych. Pośród tych użytków rolnych ustawodawca nie umieścił rowów.
Rowy nie posiadają więc oznaczenia klasy gleboznawczej. W przypadku, gdy nie została określona klasa użytku rolnego, grunty wliczane są do ogólnej powierzchni gospodarstwa rolnego. Nie ustala się od nich jednak podatku rolnego, gdyż nie jest możliwe zastosowanie do nich przeliczników, wymienionych w ustawie o podatku rolnym.
REKLAMA
W przypadku, gdy powierzchnia rowów oraz innych użytków rolnych nie przekracza 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego, grunty te, w tym rowy, jako użytki rolne niestanowiące gospodarstwa rolnego, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem rolnym w wyższej stawce.
Rowy stanowią zatem użytki rolne i jako takie, zasadniczo podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym. Powierzchnia rowów wpływa na powierzchnię gospodarstwa rolnego liczoną w hektarach fizycznych i może decydować, czy określona nieruchomość jest, czy też nie jest gospodarstwem rolnym.
Ale ponieważ rowy nie zostały zaliczone do żadnej klasy użytków rolnych, ustawa nie przewiduje dla rowów przeliczników stanowiących podstawę do określenia hektarów przeliczeniowych, a w konsekwencji nie podlegają one podatkowi rolnemu, wobec technicznej niemożliwości wyliczenia podatku od powierzchni rowu.
Źródło: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 22 stycznia 2010 r, sygn., akt I SA/Lu 705/09
Podstawa prawna:
- art. 1, art. 4 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym,
- art. 21 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne,
- § 68 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29.03.2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat