reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Jak rozliczyć PCC od podwyższenia kapitału zakładowego?

Jak rozliczyć PCC od podwyższenia kapitału zakładowego?

Czy w przypadku objęcia przez wspólników udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym spółki kapitałowej po cenie przewyższającej wartość nominalną tych udziałów (akcji), podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość, o którą został podwyższony kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka ponad wartość nominalną (agio) przekazana na kapitał zapasowy, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem?

Zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649, z późn. zm.) objęte są, m.in. umowy spółki (odpowiednio akty założycielskie lub statuty) oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się, m.in. podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki.
Podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
W świetle tych przepisów, w przypadku objęcia udziałów lub akcji w podwyższonym kapitale zakładowym po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych kwota (wartość) stanowiąca nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów lub akcji przekazana na kapitał zapasowy (tzw. agio).

Polecamy: Czy płacąc podatek od nieruchomości, trzeba również uiścić opłatę targową

Polecamy: Od jakiej wartości trzeba liczyć PCC przy zamianie mieszkań?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama