reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej wspólnika jest zwolniona z PCC?

Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez jej wspólnika jest zwolniona z PCC?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z powodów trudności finansowych zamierza skorzystać z propozycji jej wspólnika i pożyczyć od niego 30 000 zł. Na zawarcie umowy musi jednak wyrazić zgodę żona wspólnika, ponieważ małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej. Czy w takiej sytuacji spółka zapłaci od tej czynności podatek od czynności cywilnoprawnej?

Nie.

Co do zasady umowa pożyczki jest czynnością, od której należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą zawarcia umowy pożyczki i ciąży na biorącym pożyczkę.

Przepis art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.
Opisana w pytaniu czynność prawna jest więc objęta zwolnieniem podatkowym, a w konsekwencji podatek od tej czynności nie zostanie pobrany.

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Polecamy:Czy pozostawienie zysku w spółce, zgodnie z uchwałą wspólników, podlega PCC

Warto zauważyć, że przepis na podstawie którego pożyczki udzielone przez wspólnika spółce kapitałowej nie są opodatkowane PCC, nie warunkuje zasadności korzystania ze zwolnienia z opodatkowania od spełnienia jakiejkolwiek dodatkowej przesłanki oprócz tej, że pożyczkodawcą jest wspólnik spółki kapitałowej (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), a pożyczkobiorcą ta właśnie spółka kapitałowa (w niniejszej sprawie spółka z o.o.).

Dodatkowym warunkiem nie jest więc występowanie określonego ustroju majątkowego u wspólnika udzielającego pożyczki spółce. Okoliczność, że żona wspólnika wyrazi zgodę na zawarcie przez jej męża umowy pożyczki ze spółką z o.o. nie oznacza, że spółka w istocie pożycza pieniądze od osoby trzeciej, co mogłoby spowodować powstanie obowiązku zapłaty podatku PCC.

Ustrój majątkowy wspólnika - pożyczkodawcy nie ma znaczenia dla oceny możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Polecamy:Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości

Jedynym warunkiem dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest określony w tym przepisie status pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.

Jeżeli pożyczka jest udzielana przez wspólnika lub akcjonariusza (a nie osobę trzecią) i jednocześnie jest przeznaczona dla spółki kapitałowej, to tym samym zostają spełnione wszystkie konieczne przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania tej pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, pożyczka udzielona spółce z o.o. przez wspólnika tej spółki pozostającego we wspólności majątkowej małżeńskiej, w całości korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 października 2009 r. nr IBPBII/1/436-199/09/MZ.

Podstawa prawna: art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 7, art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama