REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienia do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
Krzysztof Komorniczak
Doradca podatkowy, prawnik
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienie do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?
Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienie do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka A kupi udziały w innej polskiej Spółce B, które kolejno wniesie do Spółki C (również podmiotu polskiego) w zamian za jej udziały. W każdym przypadku następuje objęcie istniejących udziałów. Czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych?

VAT

Zdaniem Autorów, zarówno kupno jak i aport praw majątkowych (udziałów) - jako transakcje nie wykonywane w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Autopromocja

Spółka A w tym zakresie nie staje się podatnikiem z art. 15 ustawy o VAT (chyba, że zamiarem Podatnika jest podjęcie działalności polegającej na kupowaniu praw majątkowych i kolejno ich odsprzedaży, tj. prowadzeniu szeroko pojmowanej działalności maklerskiej).

PCC

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy PCC, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Niewątpliwie udziały jako prawa o charakterze właścicielskim stanowią tego typu prawo majątkowe.

W sytuacji, gdy Spółka A dokona zakupu udziałów zdarzenie to należy traktować jako wypełniające zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem PCC chyba, że transakcja ta ze strony sprzedającego udziały podlega lub jest zwolniona w podatku VAT (wtedy będzie traktowana jako czynności wyłączona z opodatkowania na gruncie analizowanej ustawy).

Jeśli nie, to w tym zakresie stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy PCC obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Zgodnie z art. 4 pkt 1 tej ustawy, obowiązek podatkowy ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy PCC, podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Stawka podatku wynosi 1%, co wynika z brzmienia art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy PCC.

W konsekwencji Spółka A zobowiązana będzie do zapłaty podatku PCC w związku z zakupem udziałów w Spółce B.

Uwzględniając okoliczność, że Spółka A kolejno wniesie zakupione udziały do Spółki C w zamian za jej prawa majątkowe, należy zastanowić się czy przedmiotowa czynność będzie podlegała opodatkowaniu na gruncie PCC.

Otóż zdaniem Autorów, w tym przypadku dochodzi do tzw. zamiany praw majątkowych.

Z uwagi na okoliczność, iż przepisy powołanych ustaw podatkowych nie definiują przedmiotowego pojęcia, należy odnieść się do definicji umowy zamiany wynikającej z przepisów prawa cywilnego. I tak w myśl art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

Stosownie zaś do treści art. 604 tej ustawy, do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Zatem w przypadku dokonania umowy sprzedaży możemy mówić, iż obie strony tej umowy stają się sprzedawcą jak i nabywcą określonej rzecz.

Tym samym, skoro przedmiotowe wniesienie (aport) udziałów Spółki A w zamian za udziały Spółki C wypełnia znamiona umowy zamiany praw majątkowych, na gruncie powołanej ustawy spełniony jest warunek wynikający z brzmienia art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy PCC.

W tym przypadku zgodnie art. 3 ust. ust. 1 pkt 1 ustawy PCC obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obowiązek podatkowy przy umowie zamiany będzie ciążyć zaś na stronach czynności (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC). Zatem w tym przypadku zarówno na Spółce A jak i spółce C.

Z kolei, podstawą opodatkowania przy umowie zamiany będzie wartość rynkowa prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek (art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o PCC).

Przy czym należy pamiętać, iż zgodnie z ust. 3 powołanej ustawy, wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Autopromocja

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.

W związku z powyższym, strony czynności będą zobowiązane solidarnie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 1% wartości akcji, na które przypada większy podatek (art. 7 ust. 1 pkt. 2 lit. b) ustawy o PCC). Przy czym ustalenie wartości rynkowej udziałów każdej spółki może powodować istotne trudności, a z całą pewnością może być procesem zarówno kapitało- i pracochłonnym. Niewątpliwie jednak i w tym przypadku Spółka A będzie zobowiązana do uregulowania podatku PCC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  REKLAMA