| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy pozostawienie zysku w spółce, zgodnie z uchwałą wspólników, podlega PCC

Czy pozostawienie zysku w spółce, zgodnie z uchwałą wspólników, podlega PCC


Czynność polegająca na przeznaczeniu, zgodnie z uchwałą wspólników spółki, całości wypracowanego przez tę spółkę zysku na kapitał zapasowy nie rodzi obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PCC.Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 lipca 2010 r. (ILPB2/436-90/10-4/MK).

Spółka komandytowa zdecydowała o przeznaczeniu całości wypracowanego zysku na kapitał zapasowy. Podjęcie stosownej uchwały nie skutkowało zmianą umowy spółki, gdyż nie doszło do zmiany wartości wkładów poszczególnych wspólników. Następnie podjęto uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organów podatkowych z pytaniem, czy pozostawienie zysku w spółce powinno być traktowane jako zmiana umowy spółki i podlegać opodatkowaniu PCC?

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zdaniem spółki, zatrzymanie wypracowanego zysku na kapitał zapasowy nie powinno być traktowane jako wniesienie lub podwyższenie wkładów. Takie środki finansowe, choć zwiększają majątek spółki, nie mogą być jednak traktowane na równi z majątkiem wnoszonym do spółki na poczet wkładów wspólników (sumy komandytowej wpisanej do KRS).

Organ podzielił stanowisko spółki. Wyjaśnił, że przeznaczenie całości lub części wypracowanego zysku na kapitał zapasowy nie jest przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych. Dopóki wspólnik nie zgłosi żądania podziału i wypłaty zysku, pozostaje on w dyspozycji spółki, a nie wspólnika. Tym samym nie można mówić, że spółka otrzymuje od wspólnika wkłady zwiększające majątek lub stanowiące nieodpłatne świadczenie.

Niepodzielony zysk nie jest również pożyczką udzieloną spółce przez wspólnika ani też dopłatą. Wobec powyższego, zdaniem sądu, czynność polegająca na przeznaczeniu, zgodnie z uchwałą wspólników spółki, całości wypracowanego przez nią zysku na kapitał zapasowy nie rodzi obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »