REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości - budowla w kompleksowym środku trwałym

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Podatek od nieruchomości - budowla w kompleksowym środku trwałym
Podatek od nieruchomości - budowla w kompleksowym środku trwałym

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od nieruchomości - budowla w kompleksowym środku trwałym. 12 października 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny (w sprawach o sygn. III FSK 1755/21, III FSK 1261/21, III FSK 107/21) wydał kluczowe orzeczenia z punktu widzenia określenia podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości budowli, których wartość została ujęta w tzw. kompleksowych środkach trwałych .

Kompleksowe środki trwałe - czym są?

Z kompleksowymi środkami trwałymi mamy do czynienia wówczas, gdy obejmują one swoim zakresem więcej niż jeden obiekt budowlany. Rozliczenie tego rodzaju środków trwałych na potrzeby PoN jest szczególnie problematyczne z uwagi na fakt, że wartość początkowa tego środka trwałego (stanowiąca co do zasady podstawę opodatkowania) obejmuje poza wartością budowli, również wartości innych obiektów, które nie powinny być uwzględnione w podstawie opodatkowania.

REKLAMA

Autopromocja

Wartość rynkowa budowli podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości

Istnieje już ukształtowana linia orzecznicza, zgodnie z którą w przypadku środka trwałego obejmującego kilka obiektów (np. budowli i obiektów małej architektury, które nie podlegają opodatkowaniu) podstawę opodatkowania PoN stanowi wartość rynkowa budowli. Sytuacja jest mniej oczywista, jeżeli chodzi o koszty pośrednie nienależnie skapitalizowane do wartości początkowej kompleksowego środka trwałego.

Seria wyroków NSA z 12 października 2021 r. dotyczyła właśnie sytuacji, kiedy to podatnik nienależnie zaliczył do wartości początkowej środka trwałego (obejmującego m.in. budowle dla celów PoN) koszty pośrednie inwestycji nieruchomościowej. Zdaniem organów i WSA w Rzeszowie: “skoro wartość budowli została ujęta w wartości początkowej kompleksowego środka trwałego, nie może budzić wątpliwości, że podatnik dokonywał odpisów amortyzacyjnych także od wartości początkowej spornej budowli.” A co za tym idzie, podstawą opodatkowania powinna być wartość kompleksowego środka trwałego.

NSA: Z podstawy opodatkowania trzeba wyłączyć nienależnie skapitalizowane koszty pośrednie inwestycji

Innego zdania był NSA, który w ustnym uzasadnieniu ww wyroków wskazał, że w sytuacji, gdy do kompleksowego środka trwałego zostały nienależnie skapitalizowane koszty pośrednie inwestycji, należy wyłączyć z podstawy opodatkowania wydatki, które nie powinny być skapitalizowane w wartości początkowej środka trwałego. Z kolei ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (upol) nie przewiduje rekonstruowania wartości budowli poprzez operacje rachunkowe modyfikujące wartość początkową środków trwałych, w związku z czym należy w takiej sytuacji zastosować art. 4 ust. 5 upol nakazujący określenie podstawy opodatkowania PoN z uwzględnieniem wartości rynkowej budowli.

Wyroki korzystne dla podatników - komentarz PwC

Wyroki należy ocenić jako pozytywne. Gdyby bowiem za słuszne przyjąć stanowisko WSA, w podstawie opodatkowania należałoby uwzględnić całą wartość kompleksowego środka trwałego. Innymi słowy, oprócz wartości budowli do podstawy opodatkowania powinny być wówczas zaliczone także skapitalizowane wydatki na zieleń czy prace przygotowawcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zatem dokonać przeglądu podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości aby zweryfikować, czy nie jest ona zawyżona.     

Andrzej Jarosz, Partner
Anna Bartkowska-Ratajczak, Senior Manager
Krzysztof Suchorab, Manager
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA