Przedmiot opodatkowania
Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają określone w art. 8 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych:
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
reklama
reklama
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą,
- przyczepy i naczepy, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego;
- autobusy.
Podatnicy
Obowiązki ciążą tu na podatnikach podatku od środków transportowych, czyli:
- osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych,
- jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, oraz
- posiadaczach środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.
Trzeba wiedzieć, że jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.
Gdy dojdzie do zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.
Jak wypełnić deklarację DT-1 i załącznik DT-1/A
Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych
Obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje:
- od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty;
- od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.
Rejestracją w rozumieniu przepisów dot. podatku środków transportowych nie jest jednak rejestracja czasowa, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych, wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu, lub z końcem miesiąca, w którym upłynął czas, na który pojazd powierzono.
Organy podatkowe
Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest:
- wójt (burmistrz, prezydent miasta) gminy, na której terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a
- w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne – wójt (burmistrz, prezydent miasta) gminy, na terenie której znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu.
W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.