| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Podatek od nieruchomości 2013 – jak zwykle stawki maksymalne rosną

Podatek od nieruchomości 2013 – jak zwykle stawki maksymalne rosną

W 2013 roku obowiązywać będą wyższe stawki maksymalne podatku od nieruchomości i innych podatków i opłat lokalnych. Podwyżki mogą dotknąć właścicieli nieruchomości, samochodów ciężarowych, handlujących na targowiskach czy wyjeżdżających do uzdrowisk. Mogą, bo decyzja o ich uchwaleniu należy do rad gmin.

Podatki i opłaty lokalne 2014 - stawki maksymalne

Podwyżkę najbardziej odczują przedsiębiorcy. Zmiany mogą ich kosztować około 200 zł rocznie.

Wysokość maksymalnych stawek podatku od nieruchomości oraz innych podatków i opłat lokalnych została określona w ustawie. Jednak co roku ulegają one zmianie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Ogłoszenie zmienionych stawek następuje w drodze obwieszczenia Ministra Finansów (w przypadku stawek w 2013 r. zostało opublikowane w Monitorze Polskim, Dz. Urz. RP z  14 sierpnia 2012 r., poz. 587). 

Wskaźnik cen ustalany jest na podstawie komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanego w terminie 20 dni po upływie pierwszego półrocza.

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Konkretne stawki ustala gmina – jak zapomni, płacimy jak w zeszłym roku

Podane w ten sposób stawki są stawkami maksymalnymi. Ostateczna ich wysokość zależy od decyzji gminy, która w drodze uchwały określa wysokość stawek. W sytuacji jednak, gdy górne granice idą w górę trzeba liczyć się z tym, że również gminy zdecydują się podwyższyć stawki obowiązujące na ich terenie.

Takie same zasady określenia stawek obowiązują w przypadku podatku od środków transportu oraz opłaty targowej, opłaty miejscowej, uzdrowiskowej czy od posiadania psów.

Sprawdź ofertę szkoleniową VAT 2013 (reklama)

Podwyżki najbardziej odczują przedsiębiorcy

Zmiany bez wątpienia najbardziej odczują przedsiębiorcy. Po pierwsze, płacą oni podatek od nieruchomości według znacznie wyższych stawek; po drugie, to właśnie przedsiębiorcy są w większości podatnikami podatku od środków transportu (płacą go właściciele samochodów ciężarowych, przyczep, naczep i autobusów, czyli takich pojazdów, które z założenia są wykorzystywane w działalności gospodarczej).

Przedsiębiorca używa na potrzeby działalności gospodarczej budynku o powierzchni 100 m2 położonego na gruncie 1 000 m2 oraz posiada trzy samochody ciężarowe (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ale nie przekraczającej 5,5 ton). Obecnie uwzględniając maksymalne stawki podatku musiałby zapłacić 3 034 zł podatku od nieruchomości (840 zł od gruntu - 1000 x 0,84 zł - i 2 194 zł od budynku - 100 x 21,94 zł) oraz 2 339 zł podatku od środków transportu (3x779,68 zł), co łącznie daje 5 373 zł. W przypadku podwyżek jego zobowiązanie może w skrajnym przypadku (czyli w takim, w którym gmina skorzysta z maksymalnych stawek) wzrosnąć łącznie do 5 595 zł (880 zł od gruntu - 1000 x 0,88 zł + 2 282 zł - 100 x 22,82 zł) + 2 433 zł od samochodów (3x810,87 zł)), czyli o 222 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »