REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?
Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

Podatek od psa w 2024 roku. Opłata jest obowiązkowa, ale nie zawsze występuje

Podatek od psa w 2024 roku wynosi maksymalnie 173,57 zł rocznie, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu do roku poprzedniego ze względu na inflację. Ostateczna stawka zależy od decyzji rady gminy, która może ustalić niższą kwotę, ale nie może przekroczyć ustawowego limitu​. Opłata ta jest obowiązkowa dla właścicieli psów mieszkających w gminach, które zdecydowały się wprowadzić tę opłatę. Termin zapłaty podatku to zazwyczaj 30 kwietnia każdego roku, a w przypadku nabycia psa w trakcie roku, opłaty należy dokonać w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w posiadanie zwierzęcia

REKLAMA

Autopromocja

Podatek ten nie jest obligatoryjny na szczeblu krajowym, co oznacza, że jego stosowanie zależy od decyzji poszczególnych gmin. Gminy mogą również wprowadzać własne zwolnienia i ulgi podatkowe, co sprawia, że obowiązek podatkowy może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania właściciela psa.

Czy każdy musi płacić podatek za psa? Nie, są zwolnienia z podatku od posiadania psa

Nie wszyscy właściciele psów muszą płacić ten podatek. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje kilka wyjątków, które obejmują:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego;
  • osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności z tytułu posiadania jednego psa;
  • osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów;
  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, jeśli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu w Polsce.

Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. Gminy mają prawo do kontrolowania, czy właściciele psów przestrzegają przepisów podatkowych, i mogą nakładać mandaty na osoby, które nie wywiązały się z obowiązku zapłaty. Warto więc pamiętać o terminach i dokładnie sprawdzić lokalne przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek​.

Czy trzeba płacić podatek od kota? W niektórych sytuacjach zajdzie taka potrzeba

Podatek od posiadania kota jest mniej powszechny i nie jest tak stosowany jak podatek od psa. Niemniej jednak, niektóre przepisy mogą nakładać opłaty w specyficznych sytuacjach. Na przykład, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) może być naliczany w przypadku sprzedaży kota, ale nie dotyczy to samego posiadania zwierzęcia na co dzień. Generalnie, koty nie są objęte obowiązkiem płacenia podatku od posiadania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo, jeśli zdecydujemy się na zakup kota, warto zwrócić uwagę na jego cenę. Jeśli nasz nowy kot kosztuje 1 tys. zł lub mniej, nie musimy martwić się podatkiem. W przypadku jednak gdy wydamy na kota więcej niż 1 tys. zł, obowiązkiem nabywcy jest zapłacenie podatku PCC w wysokości 2% wartości zwierzaka. Dla przykładu, jeśli zdecydujemy się na zakup kota norweskiego leśnego za 3,5 tys. zł, podatek wyniesie 70 zł.

Kiedy nie ma podatku od kota?

REKLAMA

Nie wszyscy właściciele kotów muszą płacić podatek. Istnieją pewne wyjątki od opłacania podatku PCC. Jeśli sprzedawca jest podatnikiem VAT, np. zajmuje się profesjonalnie hodowlą i obrotem kotami, lub jest z VAT zwolniony (np. jest rolnikiem ryczałtowym), wówczas kupujący nie musi płacić PCC. Ponadto, osoby, które otrzymały kota jako darowiznę i jego wartość nie przekroczyła kwoty wolnej, są zwolnione z obowiązku płacenia podatku. Dodatkowo, adopcja kota ze schroniska (nawet jeśli jest rasowy), przygarnięcie kota znalezionego na ulicy lub jego przysposobienie bez formalnej transakcji kupna-sprzedaży również zwalnia z obowiązku płacenia podatku.

Podsumowując, podatek od psa w Polsce jest lokalną opłatą zależną od decyzji gminy, z maksymalną stawką na 2024 rok wynoszącą 173,57 zł. Zwolnienia obejmują osoby niepełnosprawne, seniorów powyżej 65 roku życia, dyplomatów oraz rolników posiadających ograniczoną liczbę psów. Posiadacze kotów, poza specyficznymi przypadkami transakcyjnymi, na ogół nie są objęci podobnymi opłatami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA