| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Turnieje pokera wracają do kasyn

Turnieje pokera wracają do kasyn

Dość popularną ostatnio rozrywką stały się turnieje gry w pokera, które organizowane są nawet w akademikach lub klubach osiedlowych. Jednak od 1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540), która m.in. zaostrza warunki urządzania takich turniejów.

Zgodnie z powyższą ustawą, od nowego roku turnieje gry w pokera będą mogły być urządzane wyłącznie w kasynach, a na ich zorganizowanie konieczne będzie uzyskanie zezwolenia Ministra Finansów, o które ubiegać się będzie mogła wyłącznie spółka mająca koncesję na prowadzenie kasyna. Aby móc zorganizować taki turniej, będzie trzeba zebrać minimum 10 chętnych, a następnie złożyć w Ministerstwie Finansów stosowny wniosek.

W przeciwieństwie do dotychczasowych przepisów, podatnikami podatku od gier z tytułu uczestnictwa w turnieju gry w pokera będą uczestnicy tego turnieju. Nie będą oni jednak musieli martwić się o składanie deklaracji podatkowych czy wpłatę podatku, gdyż czynności te wykona za nich płatnik, jakim ustanowiono właściciela kasyna. To kasyno złoży odpowiednią deklarację podatkową i informację o uzyskanych wygranych oraz wpłaci należny podatek na rachunek właściwej izby celnej (podatek od razu potrąci graczom z wygranych).

Nowa ustawa, oprócz wprowadzenia powyższych zakazów i ograniczeń, wprowadza dwa rodzaje kar za ich złamanie, tj. kary administracyjne oraz karno-skarbowe. Jeśli chodzi o kary administracyjne, to w przypadku urządzania turnieju gry w pokera poza kasynem, właściwy naczelnik urzędu celnego nałoży na osobę urządzającą taki turniej karę pieniężną w wysokości 100% przychodów, a na każdego z uczestników karę w wysokości 100% uzyskanej wygranej.

Niezależnie od powyższych kar, dodatkowo na podstawie Kodeksu karnego skarbowego osobie urządzającej taki turniej grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie, natomiast uczestnikom turnieju grozi kara grzywny.

Należy również wspomnieć, iż wprowadzony został zakaz reklamowania m.in. gier w karty (a więc i w pokera), za złamanie którego również grozi kara grzywny.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK