REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Małe loterie fantowe bez zezwoleń

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 26 maja 2011 r. Sejm przyjął ostatecznie nowelizację ustawy o grach hazardowych, która wprowadziła m.in. bardzo duże ułatwienia przy organizacji „małych” loterii fantowych i „małych” gier w bingo fantowe. Nowelizacja ta, w zależności od szybkości podpisu przez Prezydenta i publikacji Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie albo pod koniec czerwca albo na początku lipca 2011 r.

Za „małą” loterię fantową lub „małą” grę bingo fantowe uznawać będzie się takie z tych gier, w których wartość puli nagród nie przekracza tzw. kwoty bazowej, która jest corocznie wyliczana przez GUS a w roku 2011 wynosi 3.394,58 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Pamiętać należy, iż chodzi tu o wartość wszystkich nagród, a nie kwotę, jaką planuje się pozyskać w ramach takiej gry.

Dodatkowo podkreślić należy, iż najważniejszym wyróżnikiem gier fantowych jest to, że całość dochodu z ich organizacji musi być przeznaczona na tzw. „zbożny cel”, tj. na cel społecznie użyteczny, w szczególności dobroczynny.

Skutkiem powyższej nowelizacji będzie to, że organizatorzy „małych” gier fantowych nie będą musieli już uzyskiwać zezwoleń na ich organizację, ale wystarczającym, dla ich legalnego organizowania, będzie złożenie przez nich odpowiedniego zgłoszenia co najmniej na 30 dni przed taką loterią.

Zawiadomienie takie początkowo będzie się składało do dyrektora izby celnej (tam gdzie „duzi” składają wnioski o zezwolenia), natomiast od połowy lutego 2012 r. składać się je będzie do naczelników urzędów celnych, których jest prawie 3 razy więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do zawiadomienia o zamiarze organizacji „małej” loterii fantowej lub „małej” gry bingo fantowe nadal koniecznym będzie załączenie pliku załączników, jednak tym razem większość z nich stanowić będą różnego rodzaju oświadczenia i zobowiązania (mogą stanowić część treści zgłoszenia), tj.:
1) określenie rodzaju gry,
2) nazwa i status prawny podmiotu składającego zgłoszenie, a w przypadku spółek handlowych również aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego,
3) dane osobowe (imiona, nazwiska, obywatelstwo, miejsce zamieszkania, rodzaj oraz serię i numer dokumentu tożsamości) osób zarządzających podmiotem oraz reprezentujących podmiot zgłaszający,
4) określenie obszaru, na którym planowane jest urządzenie gry,
5) określenie czasu, w którym planuje się urządzenie gry,
6) dokładne wyznaczenie celu, na który przeznacza się dochód z urządzanej gry,
7) określenie planowanej wielkości sprzedaży losów lub kartonów,
8) zobowiązanie wypłacalności nagród,
9) regulamin gry,
10) oświadczenie o legalności źródeł pochodzenia kapitału zakładowego, środków finansowych lub innego majątku przeznaczonego na urządzenie loterii fantowej lub gry bingo fantowe,
11) oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa, należności celnych oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne,
12) wzór losu, innego dowodu udziału w grze lub kartonu,
13) oświadczenie osób fizycznych zarządzających podmiotem oraz reprezentujących podmiot zgłaszający, że nie były skazane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

Co ważne, złożenie zgłoszenia będzie bezpłatne !

Dzięki temu, w kieszeni organizatorów pozostaną kwoty, które nadal będą musieli uiszczać organizatorzy „dużych” loterii, tj. 1.700 zł za zezwolenie, 1.700 za obowiązkowy egzamin w Ministerstwie (minimum 1 osoba z podmiotu) i 500 zł za wydanie świadectwa zawodowego dla osoby, która zda ten egzamin. Korzyści finansowe są zatem bardzo odczuwalne. Dodatkowo „maluchy” nie muszą już składać organom celnym gwarancji wypłaty nagród, gdyż wystarczy, że podpiszą wymienione powyżej zobowiązanie.

REKLAMA

Jednym z dokumentów, który musi być podłączony do zawiadomienia, jest regulamin gry, który w przypadku „maluchów” nie będzie już podlegał zatwierdzaniu przez organy celne, a więc urzędnicy (co do zasady) nie muszą się już zgadzać na to, jak jest on napisany. Dodatkowo w przypadku chęci zmiany treści regulaminu, „maluch” ma 3 dni od zmiany na powiadomienie o tym fakcie organ, któremu złożył zgłoszenie organizacji loterii.

Co prawda celnicy już nie będą zatwierdzać treści regulaminu, ale w przypadku gdy nie będzie on zgodny z ustawą, będą mogli wyciągnąć bloczek mandatowy, a więc warto pamiętać, że regulamin taki musi koniecznie zawierać:
1) nazwę gry,
2) nazwę podmiotu urządzającego grę,
3) wskazanie organu, któremu złożono zgłoszenie,
4) obszar, na którym będzie urządzana gra, oraz miejsce i termin losowania nagród,
5) liczbę losów lub kartonów przeznaczonych do sprzedaży,
6) cenę jednego losu lub kartonu,
7) sposób prowadzenia gry,
8) sposób zapewnienia prawidłowości urządzania gry,
9) terminy rozpoczęcia i zakończenia sprzedaży losów lub kartonów,
10) cel społecznie użyteczny, w szczególności dobroczynny, na który zostanie przeznaczony dochód z gry,
11) sposób i termin ogłaszania wyników,
12) miejsce i termin wydawania wygranych,
13) tryb i terminy rozpatrywania reklamacji i zgłaszania roszczeń,
14) liczbę i rodzaj fantów przeznaczonych na nagrody oraz procentowe określenie wartości fantów w stosunku do łącznej ceny przeznaczonych do sprzedaży losów lub kartonów.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Pomimo wprowadzenia powyższych ułatwień, parlamentarzyści nie znieśli 2 ważnych obowiązków ciążących na organizatorach loterii fantowych i gry bingo fantowe, zarówno „małych” jak i „dużych”. Chodzi o:
1. obowiązek złożenia do 10-go dnia następnego miesiąca deklaracji podatkowej do naczelnika urzędu celnego i zapłaty podatku od gier w wysokości 10% wpływów ze sprzedaży losów (kartonów, itp.), jak też
2. obowiązek przedstawienia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego rozliczenia wyniku finansowego gry w terminie 30 dni od daty jej zakończenia (daty wskazanej w zgłoszeniu).

Co prawda w szczegółowych przepisach jest kilka drobnych pułapek, ale zapewne zostaną one „wyprostowane” do dnia wejścia w życie omawianej nowelizacji, np. poprzez zmiany odpowiednich rozporządzeń wykonawczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA