| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy dla zwolnienia podatkowego darowizny pieniędzy wystarczy wysłać przelew na konto jednego z rodziców

Czy dla zwolnienia podatkowego darowizny pieniędzy wystarczy wysłać przelew na konto jednego z rodziców

Syn dokonał darowizny na rzecz rodziców pozostających we wspólności małżeńskiej, z tym że kwotę tę przelał w całości na konto ojca. Matka darczyńcy złożyła deklarację SD- Z1 w terminie. Jednak zdaniem urzędu skarbowego nie został spełniony wymóg zwolnienia od podatku, wynikający z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bo matka nie otrzymała swojej części darowizny na swoje konto bankowe. Czy urząd ma rację?

Nie.

Przepis art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie od podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, pod warunkiem:
- zgłoszenia nabycia w stosownym terminie, a także
- udokumentowania ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym - dotyczy to przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne.

Zdaniem sądów administracyjnych wprowadzenie wymogu udokumentowania otrzymania darowizny ma służyć spójności systemu podatkowego i zabezpieczać go przed powoływaniem się przez podatników na fikcyjne darowizny, mające na celu ukrycie nieujawnionych źródeł przychodów

Wymóg, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy zatem interpretować w taki sposób, aby udokumentowanie, o którym mowa, czyniło zadość celowi przepisu, jakim jest wyeliminowanie z zakresu zwolnienia darowizn fikcyjnych, które nie miały miejsca w rzeczywistości.

Jednocześnie przepis ten winien być rozumiany w taki sposób, aby podatnik, który dokonał zgłoszenia w wymaganym terminie i jest w stanie wykazać, że przepływ środków pieniężnych miał miejsce w rzeczywistości, nie został pozbawiony prawa do zwolnienia od podatku. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W przypadku kiedy osoba obdarowana nie posiada odrębnego konta bankowego, a przedkłada potwierdzenie przekazania środków pieniężnych na konto swojego małżonka, z którym pozostaje w związku małżeńskim, objętym wspólnością majątkową – trzeba przyjąć, że został zrealizowany wymóg, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Taką interpretację omawianych przepisów zaprezentowano m.in. w:
- wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 lipca 2009 r. - sygn. VIII SA/Wa 184/09,
- wyroku WSA we Wrocławiu z 24 lutego 2009 r. - sygn. I SA/Wr 1113/08,
- wyroku WSA w Warszawie w wyroku z 10 czerwca 2009 r. - sygn. III SA/Wa 111/09,
- wyroku WSA w Krakowie z 6 maja 2010 r. - sygn. I SA/Kr 355/10.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »