Czy rodzice mogą zbudować dom na działce syna i liczyć na zwrot VAT
REKLAMA
REKLAMA
Niestety nie.
REKLAMA
Prawo do ubiegania się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna, która poniosła wydatki na budowę budynku mieszkalnego posiada:
- prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) oraz
- pozwolenie na budowę, zgodnie z ustawą - Prawo budowlane a także
- faktury, które potwierdzają poniesienie wydatków i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot.
Warunki te wynikają z art. 3 ust. 1, art. 3 ust. 2-4, art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 177, poz. 1468 ze zm).
Osoba, która nie jest właścicielem gruntu i nie dysponuje pozwoleniem na budowę wydanym na jego imię – nie może uzyskać zwrotu części VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych.
W Państwa sytuacji uprawnioną osobą do ubiegania się o zwrot VAT mógłby być syn, gdyby poniósł wydatki na zakup materiałów budowlanych i przedstawił faktury na niego wystawione).
Polecamy: serwis VAT
Polecamy: serwis Koszty
Warto też przypomnieć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przedmiotowym warunkiem zwrotu VAT jest poniesienie wydatków na zakup materiałów budowlanych w związku z:
- budową budynku mieszkalnego;
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub
- przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat