reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy rodzice mogą zbudować dom na działce syna i liczyć na zwrot VAT

Czy rodzice mogą zbudować dom na działce syna i liczyć na zwrot VAT

Nasz syn jest właścicielem działki i posiada również pozwolenie na budowę domu. Chcielibyśmy jako jego rodzice, zbudować dom na tej działce, a następnie darować synowi ten dom (a właściwie wartość nakładów na ten dom). Czy możemy ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane?

Niestety nie.

Prawo do ubiegania się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna, która poniosła wydatki na budowę budynku mieszkalnego posiada:
- prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) oraz
- pozwolenie na budowę, zgodnie z ustawą - Prawo budowlane a także
- faktury, które potwierdzają poniesienie wydatków i są wystawione na osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot.

Warunki te wynikają z art. 3 ust. 1, art. 3 ust. 2-4, art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 177, poz. 1468 ze zm).

Osoba, która nie jest właścicielem gruntu i nie dysponuje pozwoleniem na budowę wydanym na jego imię – nie może uzyskać zwrotu części VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych.

W Państwa sytuacji uprawnioną osobą do ubiegania się o zwrot VAT mógłby być syn, gdyby poniósł wydatki na zakup materiałów budowlanych i przedstawił faktury na niego wystawione).

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Warto też przypomnieć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przedmiotowym warunkiem zwrotu VAT jest poniesienie wydatków na zakup materiałów budowlanych w związku z:
- budową budynku mieszkalnego;
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub
- przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama