| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Czy źródło z jakiego zapłacono za remont domu ma znaczenie przy zwrocie VAT za materiały budowlane?

Czy źródło z jakiego zapłacono za remont domu ma znaczenie przy zwrocie VAT za materiały budowlane?

Zdarzają się sytuacje, że materiały budowlane służące do remontu zostały zakupione ze środków innych niż własny budżet właściciela domu, czy mieszkania. Przykładowo remont lub odbudowa budynków mieszkalnych, które ucierpiały w wyniku powodzi, czy innych kataklizmów odbywa się często przy wsparciu finansowym gmin, rządu czy też innych instytucji pomocy społecznej. Powstaje w takich sytuacjach wątpliwość, czy właściciel domu może skutecznie ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane.

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Z ustawy tej wynika, że osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy oczywiście tych wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a obecnie są opodatkowane 23 % podatkiem VAT. Ponadto zwrot dotyczy jedynie wydatków udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego ewentualnie
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie.

W powyższych zapisach (jak i pozostałych artykułach ustawy, które nie zostały tutaj przytoczone) nie zawarto warunku dotyczącego źródła pochodzenia środków przeznaczonych na zakup materiałów budowlanych. Nie ma więc żadnego znaczenia jakie jest źródło pochodzenia pieniędzy, z których zakupiono materiały budowlane (kto fizycznie za materiały zapłacił).

W konsekwencji, jeżeli wydatek na zakup materiałów budowlanych został poniesiony przez osobę fizyczną (w tym także ze środków gminy, rządu czy też przyznanej pomocy społecznej) i jest udokumentowany fakturą VAT wystawioną na tę osobę, to o ile są spełnione pozostałe warunki określone w przepisach ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, osoba fizyczna może ubiegać się o częściowy zwrot poniesionych nakładów.

Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Zwrot VAT za materiały budowlane - wykaz materiałów budowlanych

Zwrot ten przysługuje również, gdy osoba ubiegająca się o niego posiada jedynie kserokopie faktur VAT (oryginały przykładowo musiała przekazać do gminy/ośrodka pomocy celem sfinansowania wydatku). Ustawodawca nie wskazuje aby celem uzyskania zwrotu przedłożyć oryginały faktur VAT. Podaje, że wydatki mają być udokumentowane fakturami VAT (a nie paragonami fiskalnymi). Kserokopia zaś to kopia dokumentu uprawniającego do odliczenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »