Czy można przerobić ciężarówkę na samochód osobowy bez konsekwencji w VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Nie musi Pan korygować odliczonego VAT, o ile faktycznie od zakupu samochodu minął rok.
REKLAMA
Zgodnie z art. 86 ust. 3 – 7a ustawy o VAT przedsiębiorca, który nabył ciężarówkę może odliczyć cały VAT naliczony zakładając, że taki pojazd będzie służył działalności opodatkowanej. Przepisy wskazują, że odliczenie przysługuje w momencie zakupu, a więc przyszłe zdarzenia nie powinny mieć na to odliczenie wpływu.
W myśl art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, potwierdzeniem czy dany pojazd spełnia wymagania dla pojazdów samochodowych jest dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów. Stacja potwierdza ten fakt w wydanym zaświadczeniu, oraz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, zawierającym właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię takiego zaświadczenia przedsiębiorca powinien złożyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do swojego urzędu skarbowego.
W przypadku, gdy w samochodzie zostały dokonane zmiany, w wyniku których auto to nie spełnia już ustawowych wymagań, przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany zawiadomić pisemnie o tym fakcie urząd skarbowy, w terminie siedmiu dni od tego zajścia. Jeżeli przeróbki w samochodzie zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym przedsiębiorca nabył samochód, jest on zobowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego w całości w deklaracji za okres, w którym je dokonano.
Jeżeli od nabycia do sprzedaży upłynęło więcej niż 12 miesięcy to takich konsekwencji w ustawie o VAT dla przedsiębiorcy nie ma, powinien on jednak pamiętać o skutkach ewentualnej sprzedaży takiego samochodu.
W przypadku zakupu paliwa i jego rozliczenia to dopóki przedsiębiorca jeździ samochodem ciężarowym, dopóty przysługuje mu pełne prawo do odliczania. Natomiast po przeróbkach ciężarówki na samochód osobowy nie odlicza się VAT z faktur za paliwo od momentu zmiany pojazdu na osobowy.
Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat