Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się przeciw ograniczeniom w odliczaniu VAT od samochodów
REKLAMA
REKLAMA
22 grudnia 2008 r. został wydany bardzo ważny dla polskich podatników wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Trybunał uznał, że polski ustawodawca nie miał prawa wprowadzać większych ograniczeń w odliczaniu VAT (w tym przypadku od aut), niż obowiązywały w momencie akcesji Polski do UE, kiedy to m.in. zaczęła obowiązywać w naszym kraju unijna VI dyrektywa w sprawie VAT.
REKLAMA
Wyrok oznacza, że jedynym ważnie istniejącym ograniczeniem w odliczaniu VAT od samochodów i paliwa jest to z art. 25 ust. 1 pkt 3a) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50), w brzmieniu obowiązującym w dniu 30 kwietnia 2004 r., który stanowił:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: […] paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg
Skutki tego wyroku są jeszcze trudne do oszacowania. Jednak podatnicy zyskali podstawę do skorygowania swoich zeznań podatkowych w VAT w taki sposób jakby nie istniały późniejsze ograniczenia (czyli tzw. wzór Lisaka).
Wyrok ETS zapadł w sprawie o sygnaturze C‑414/07, mającej za przedmiot wniosek o wydanie, na podstawie art. 234 WE, orzeczenia w trybie prejudycjalnym, złożony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (Polska) postanowieniem z dnia 17 maja 2007 r., które wpłynęło do Trybunału w dniu 10 września 2007 r., w postępowaniu: Magoora sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie.
Przeczytaj co na to Ministerstwo Finansów
Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat