REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UKS skontrolują ukrywających dochody i działających w sieci

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy kontroli skarbowej będą sprawdzać przede wszystkim podatników akcyzy oraz ukrywających dochody. Nowymi obszarami kontroli będzie handel elektroniczny.

Ministerstwo Finansów (Departament Kontroli Skarbowej) opracowało wykaz zadań dla kontroli skarbowej na 2008 rok. Mimo że dokument jest datowany na grudzień 2007 r., dopiero teraz można się z nim zapoznać. Taki wykaz zadań dla UKS publikowany jest po raz trzeci i stanowi jedno z cenniejszych dla podatników źródeł informacji o tym, co znajdzie się w kręgu zainteresowania urzędów kontroli skarbowej (UKS) w nadchodzącym roku. Wielkiej rewolucji nie będzie. Samo Ministerstwo Finansów zauważa, że zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2008 są w znacznej części kontynuacją zadań wyznaczonych w roku 2007. Jednak porównując zadania kontroli skarbowej zaplanowane na 2008 rok i te z 2007 roku, trzeba podkreślić, że zmieniły się priorytety dla kontroli skarbowej. W zeszłym roku najważniejsza była walka z oszustwami karuzelowymi VAT. W tym roku tymi przestępstwami UKS-y też będą się zajmować, ale na pierwszych dwóch miejscach znajdują się kontrole podatku akcyzowego, szczególnie opodatkowania obrotu paliwami, oraz kontrole dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów. W planie na 2008 rok znalazły się też nowe obszary, które będą szczegółowo badać urzędnicy. Są to kontrole: handlu elektronicznego i ewidencji obrotu VAT, w tym przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Autopromocja

Podatki dochodowe pod lupą

Do priorytetowych zadań kontroli skarbowej w 2008 roku będzie należeć kontynuacja kontroli podatkowych w zakresie dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów. W 2008 roku nastąpi zwiększenie liczby i skuteczności kontroli w zakresie handlu internetowego (e-handel) oraz włączenie metod gromadzenia informacji stosowanych w tych kontrolach do kontroli tradycyjnych. Zatem ostrożniejsi powinni być wszyscy podatnicy, którzy dokonują transakcji internetowych, a zapominają o obowiązkach podatkowych.

Ponadto działania kontrolne mają skupić się na podmiotach korzystających ze zwolnień i odliczeń wynikających z ustaw o podatkach dochodowych, a także na obrocie fikcyjnymi fakturami.

Trudności z karuzelowym VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z informacji resortu finansów wynika, że najpoważniejsze, a jednocześnie najtrudniejsze do wykrycia, są oszustwa typu karuzelowego, w których biorą najczęściej udział podmioty mające siedzibę na terenie kilku państw członkowskich. Oszustwa karuzelowe powodują w skali poszczególnych państw UE ogromne straty budżetowe, co związane jest zarówno z nieuprawnionym korzystaniem ze stawki 0 proc. tego podatku, jak i nieodprowadzaniem podatku w ogóle.

Zdaniem MF w celu przeciwdziałania oszustwom w VAT typu karuzelowego organy kontroli skarbowych muszą: podejmować działania mające na celu wykrywanie podmiotów mogących uczestniczyć w tym procederze; wymieniać informacje i doświadczenia również z innymi państwami; podejmować działania kontrolne wobec podatników uczestniczących w transakcjach wewnątrz- wspólnotowych.

Urzędy kontroli skarbowej będą też podejmować działania wobec podatników dokonujących zwrotów VAT rozliczanego w systemie TAX FREE. Dotychczasowe czynności kontrolne w tym zakresie wskazują na proceder wyłudzania w ten sposób pieniędzy od państwa.

Akcyza i obrót paliwami

Działania organów kontroli skarbowej, szczególnie wywiadu skarbowego i komórek realizacyjnych, będą skierowane przede wszystkim na obrót paliwami płynnymi dokonywany przez zorganizowane grupy przestępcze, zajmujące się procederem fałszowania paliw i wprowadzania ich do obrotu bez uiszczenia podatku.

W zakresie zwalczania patologii na rynku paliw płynnych urzędy kontroli skarbowej mają współpracować z prokuraturą, policją oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także Inspekcją Handlową, dysponującą informacjami o wynikach kontroli jakości paliw przeprowadzanych na stacjach paliw i w hurtowniach.

Współpraca UKS

Jak podkreśla MF, bez ścisłej współpracy z izbami i urzędami skarbowymi i celnymi nie jest możliwe skuteczne wykonywanie zadań kontroli skarbowej. W związku z tym UKS-y mają za zadanie sprawnie współdziałać z organami podatkowymi i celnymi, a w szczególności uzgadniać zamierzenia kontrolne, wymieniać informacje i wzajemnie udostępniać bazy danych. Kontrola skarbowa będzie także współpracować z generalnym inspektorem informacji finansowej w zakresie wymiany informacji o transakcjach finansowych, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą mieć związek z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Ma zostać także wzmożona współpraca z instytucjami Unii oraz państwami trzecimi w zwalczaniu przestępstw podatkowych.

Każdy podatnik, po przeczytaniu dokumentu Departamentu Kontroli Skarbowej, może odnieść wrażenie, że w 2008 roku na oku urzędników skarbowych będą głównie przestępcy podatkowi. I to byłoby założenie słuszne. W końcu kontrola skarbowa ma ujawniać i likwidować wszelkie nieprawidłowości. Jednak zaplanowane metody, m.in. korzystanie z baz danych organów skarbowych i podatkowych mogą prowadzić do innego wniosku: nikt nie może spać spokojnie.

Ważne!

Autopromocja

Głównym celem kontroli skarbowej powinna być minimalizacja szarej strefy, przeciwdziałanie przestępstwom podatkowym oraz prowadzenie działań prewencyjnych. Podejmowane działania wymagają wcześniejszego rozpoznania oraz wskazania obszarów ryzyka

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Priorytety kontroli skarbowej

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA