REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UKS skontrolują ukrywających dochody i działających w sieci

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy kontroli skarbowej będą sprawdzać przede wszystkim podatników akcyzy oraz ukrywających dochody. Nowymi obszarami kontroli będzie handel elektroniczny.

Ministerstwo Finansów (Departament Kontroli Skarbowej) opracowało wykaz zadań dla kontroli skarbowej na 2008 rok. Mimo że dokument jest datowany na grudzień 2007 r., dopiero teraz można się z nim zapoznać. Taki wykaz zadań dla UKS publikowany jest po raz trzeci i stanowi jedno z cenniejszych dla podatników źródeł informacji o tym, co znajdzie się w kręgu zainteresowania urzędów kontroli skarbowej (UKS) w nadchodzącym roku. Wielkiej rewolucji nie będzie. Samo Ministerstwo Finansów zauważa, że zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2008 są w znacznej części kontynuacją zadań wyznaczonych w roku 2007. Jednak porównując zadania kontroli skarbowej zaplanowane na 2008 rok i te z 2007 roku, trzeba podkreślić, że zmieniły się priorytety dla kontroli skarbowej. W zeszłym roku najważniejsza była walka z oszustwami karuzelowymi VAT. W tym roku tymi przestępstwami UKS-y też będą się zajmować, ale na pierwszych dwóch miejscach znajdują się kontrole podatku akcyzowego, szczególnie opodatkowania obrotu paliwami, oraz kontrole dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów. W planie na 2008 rok znalazły się też nowe obszary, które będą szczegółowo badać urzędnicy. Są to kontrole: handlu elektronicznego i ewidencji obrotu VAT, w tym przy zastosowaniu kas fiskalnych.

REKLAMA

Autopromocja

Podatki dochodowe pod lupą

Do priorytetowych zadań kontroli skarbowej w 2008 roku będzie należeć kontynuacja kontroli podatkowych w zakresie dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów. W 2008 roku nastąpi zwiększenie liczby i skuteczności kontroli w zakresie handlu internetowego (e-handel) oraz włączenie metod gromadzenia informacji stosowanych w tych kontrolach do kontroli tradycyjnych. Zatem ostrożniejsi powinni być wszyscy podatnicy, którzy dokonują transakcji internetowych, a zapominają o obowiązkach podatkowych.

Ponadto działania kontrolne mają skupić się na podmiotach korzystających ze zwolnień i odliczeń wynikających z ustaw o podatkach dochodowych, a także na obrocie fikcyjnymi fakturami.

Trudności z karuzelowym VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z informacji resortu finansów wynika, że najpoważniejsze, a jednocześnie najtrudniejsze do wykrycia, są oszustwa typu karuzelowego, w których biorą najczęściej udział podmioty mające siedzibę na terenie kilku państw członkowskich. Oszustwa karuzelowe powodują w skali poszczególnych państw UE ogromne straty budżetowe, co związane jest zarówno z nieuprawnionym korzystaniem ze stawki 0 proc. tego podatku, jak i nieodprowadzaniem podatku w ogóle.

Zdaniem MF w celu przeciwdziałania oszustwom w VAT typu karuzelowego organy kontroli skarbowych muszą: podejmować działania mające na celu wykrywanie podmiotów mogących uczestniczyć w tym procederze; wymieniać informacje i doświadczenia również z innymi państwami; podejmować działania kontrolne wobec podatników uczestniczących w transakcjach wewnątrz- wspólnotowych.

Urzędy kontroli skarbowej będą też podejmować działania wobec podatników dokonujących zwrotów VAT rozliczanego w systemie TAX FREE. Dotychczasowe czynności kontrolne w tym zakresie wskazują na proceder wyłudzania w ten sposób pieniędzy od państwa.

Akcyza i obrót paliwami

Działania organów kontroli skarbowej, szczególnie wywiadu skarbowego i komórek realizacyjnych, będą skierowane przede wszystkim na obrót paliwami płynnymi dokonywany przez zorganizowane grupy przestępcze, zajmujące się procederem fałszowania paliw i wprowadzania ich do obrotu bez uiszczenia podatku.

W zakresie zwalczania patologii na rynku paliw płynnych urzędy kontroli skarbowej mają współpracować z prokuraturą, policją oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także Inspekcją Handlową, dysponującą informacjami o wynikach kontroli jakości paliw przeprowadzanych na stacjach paliw i w hurtowniach.

Współpraca UKS

Jak podkreśla MF, bez ścisłej współpracy z izbami i urzędami skarbowymi i celnymi nie jest możliwe skuteczne wykonywanie zadań kontroli skarbowej. W związku z tym UKS-y mają za zadanie sprawnie współdziałać z organami podatkowymi i celnymi, a w szczególności uzgadniać zamierzenia kontrolne, wymieniać informacje i wzajemnie udostępniać bazy danych. Kontrola skarbowa będzie także współpracować z generalnym inspektorem informacji finansowej w zakresie wymiany informacji o transakcjach finansowych, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą mieć związek z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Ma zostać także wzmożona współpraca z instytucjami Unii oraz państwami trzecimi w zwalczaniu przestępstw podatkowych.

Każdy podatnik, po przeczytaniu dokumentu Departamentu Kontroli Skarbowej, może odnieść wrażenie, że w 2008 roku na oku urzędników skarbowych będą głównie przestępcy podatkowi. I to byłoby założenie słuszne. W końcu kontrola skarbowa ma ujawniać i likwidować wszelkie nieprawidłowości. Jednak zaplanowane metody, m.in. korzystanie z baz danych organów skarbowych i podatkowych mogą prowadzić do innego wniosku: nikt nie może spać spokojnie.

Ważne!

Głównym celem kontroli skarbowej powinna być minimalizacja szarej strefy, przeciwdziałanie przestępstwom podatkowym oraz prowadzenie działań prewencyjnych. Podejmowane działania wymagają wcześniejszego rozpoznania oraz wskazania obszarów ryzyka

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Priorytety kontroli skarbowej

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

REKLAMA

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA