REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy na ryczałcie - jaka stawka

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Księgowy na ryczałcie - jaka stawka
Księgowy na ryczałcie - jaka stawka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowy prowadzący biuro rachunkowe co do zasady płaci ryczałt ewidencjonowany w wysokości 15 proc., a jeśli działa samodzielnie, tj. wykonuje wolny zawód – 17 proc. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 5 grudnia 2022 r. potwierdził jednak prawo do stosowania w niektórych przypadkach stawki 8,5 proc.

Jaki ryczałt od usług rachunkowo-księgowych?

Pytanie zadał podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowo-księgowych, w tym sporządza deklaracje ZUS. W swoim biurze zatrudnia trzy pracownice na stanowisku samodzielnych księgowych. W 2022 r. rozlicza się według liniowego PIT, ale w 2023 r. chciałby przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Autopromocja

Biuro rachunkowe a grupowanie PKWiU

Podatnik wystąpił już do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego o sklasyfikowanie jego usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Oba jego pytania dotyczyły sporządzania tych samych deklaracji: ZUS DRA oraz ZUS ZWUA, ZUA, ZZA, ZCNA, ZIPA i ZPA, Z-3. Różnica polegała na tym, że raz podatnik wypełnia je na podstawie informacji dostarczonych przez klientów, a innym razem doradza klientom w tym zakresie.

Urząd statystyczny odpowiedział, że wypełnianie dokumentów ZUS według informacji przygotowanych przez zlecającego mieści się w grupowaniu PKWiU 82.19.13.0 – „Usługi przygotowania dokumentów i pozostałe specjalistyczne usługi wspomagające prowadzenie biura”.

Inaczej natomiast ZUS sklasyfikował usługi przygotowania dokumentów obejmujące np. doradztwo w zakresie uzyskania świadczeń, obliczanie orientacyjnej wysokości świadczeń, analizowanie decyzji ZUS, pisanie odwołań, przygotowanie propozycji podwyższenia naliczonej emerytury. Urząd zakwalifikował je do PKWiU 69.20.2 – „Usługi rachunkowo-księgowe”.

Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną

Dopuszczalny ryczałt 8,5 proc.

Po uzyskaniu tych informacji mężczyzna spytał dyrektora KIS, czy będzie mógł rozliczać się według 8,5-proc. ryczałtu. Uważał, że będzie to właściwa stawka dla przychodów z usług objętych symbolem PKWiU 82.19.13.0, czyli z wypełniania dokumentów według informacji dostarczonych przez klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS to potwierdził. Przypomniał, że w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.) stawki ryczałtu wynoszą:

- 15 proc. od usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l),
- 15 proc. od usług związanych ze wspomaganiem prowadzenia działalności gospodarczej (PKWiU 82.9), usług powielania (PKWiU 82.19.11.0) – art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. v;
- 8,5 proc. przychodów z działalności usługowej – art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a.

Dyrektor KIS zastrzegł, że jeżeli podatnik prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami, to ryczałt ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji przychodów w sposób umożliwiający ich określenie (art. 12 ust. 3 ustawy).

Jeżeli podatnik nie prowadzi takiej ewidencji, to od całości przychodów płaci ryczałt według najwyższej właściwej dla swoich usług stawki.

Kiedy 17 proc.

Dodajmy, że ustawa o zryczałtowanym podatku przewiduje też stawkę 17 proc. dla przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów. Zalicza się do nich również działalność wykonywaną osobiście m.in. przez księgowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, adwokatów, radców prawnych.

W tej sprawie jednak podatnik poinformował, że zatrudnia trzech księgowych, a to oznacza, że nie wykonuje wolnego zawodu. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy wolny zawód oznacza działalność gospodarczą wykonywaną osobiście, bez zatrudniania osób, „które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu”. ©℗

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 5 grudnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.828.2022.2.KD.

Monika Pogroszewska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

  Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  REKLAMA