Księgowy na ryczałcie - jaka stawka
REKLAMA
REKLAMA
Jaki ryczałt od usług rachunkowo-księgowych?
Pytanie zadał podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowo-księgowych, w tym sporządza deklaracje ZUS. W swoim biurze zatrudnia trzy pracownice na stanowisku samodzielnych księgowych. W 2022 r. rozlicza się według liniowego PIT, ale w 2023 r. chciałby przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Biuro rachunkowe a grupowanie PKWiU
Podatnik wystąpił już do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego o sklasyfikowanie jego usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Oba jego pytania dotyczyły sporządzania tych samych deklaracji: ZUS DRA oraz ZUS ZWUA, ZUA, ZZA, ZCNA, ZIPA i ZPA, Z-3. Różnica polegała na tym, że raz podatnik wypełnia je na podstawie informacji dostarczonych przez klientów, a innym razem doradza klientom w tym zakresie.
Urząd statystyczny odpowiedział, że wypełnianie dokumentów ZUS według informacji przygotowanych przez zlecającego mieści się w grupowaniu PKWiU 82.19.13.0 – „Usługi przygotowania dokumentów i pozostałe specjalistyczne usługi wspomagające prowadzenie biura”.
Inaczej natomiast ZUS sklasyfikował usługi przygotowania dokumentów obejmujące np. doradztwo w zakresie uzyskania świadczeń, obliczanie orientacyjnej wysokości świadczeń, analizowanie decyzji ZUS, pisanie odwołań, przygotowanie propozycji podwyższenia naliczonej emerytury. Urząd zakwalifikował je do PKWiU 69.20.2 – „Usługi rachunkowo-księgowe”.
Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną
Dopuszczalny ryczałt 8,5 proc.
Po uzyskaniu tych informacji mężczyzna spytał dyrektora KIS, czy będzie mógł rozliczać się według 8,5-proc. ryczałtu. Uważał, że będzie to właściwa stawka dla przychodów z usług objętych symbolem PKWiU 82.19.13.0, czyli z wypełniania dokumentów według informacji dostarczonych przez klientów.
Dyrektor KIS to potwierdził. Przypomniał, że w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.) stawki ryczałtu wynoszą:
- 15 proc. od usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l),
- 15 proc. od usług związanych ze wspomaganiem prowadzenia działalności gospodarczej (PKWiU 82.9), usług powielania (PKWiU 82.19.11.0) – art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. v;
- 8,5 proc. przychodów z działalności usługowej – art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a.
Dyrektor KIS zastrzegł, że jeżeli podatnik prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami, to ryczałt ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji przychodów w sposób umożliwiający ich określenie (art. 12 ust. 3 ustawy).
Jeżeli podatnik nie prowadzi takiej ewidencji, to od całości przychodów płaci ryczałt według najwyższej właściwej dla swoich usług stawki.
Kiedy 17 proc.
REKLAMA
Dodajmy, że ustawa o zryczałtowanym podatku przewiduje też stawkę 17 proc. dla przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów. Zalicza się do nich również działalność wykonywaną osobiście m.in. przez księgowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, adwokatów, radców prawnych.
W tej sprawie jednak podatnik poinformował, że zatrudnia trzech księgowych, a to oznacza, że nie wykonuje wolnego zawodu. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy wolny zawód oznacza działalność gospodarczą wykonywaną osobiście, bez zatrudniania osób, „które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu”. ©℗
Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 5 grudnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.828.2022.2.KD.
Monika Pogroszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat