| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy wyrób i wysyłkowa sprzedaż mebli sosnowych może być opodatkowana kartą podatkową

Czy wyrób i wysyłkowa sprzedaż mebli sosnowych może być opodatkowana kartą podatkową

Od połowy 2010 roku planuję wytwarzać i sprzedawać meble sosnowe w większości przez Internet. Do ceny wyrobu doliczana będzie wartość przesyłki. Czy fakt wyodrębnienia na fakturze obok mebli wartości przesyłki wpływa jakoś na prawo bycia opodatkowanym w formie karty podatkowej?

NIE

Refakturowanie kosztów przesyłki nie wpływa na prawo do rozliczania się w formie karty podatkowej mimo, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym milczą w tym zakresie.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne działalnością wytwórczą jest działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Polecamy: serwis VAT

Załącznik nr 3 Tabela miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej do ww. ustawy, w części I – Działalność usługowa oraz wytwórczo – usługowa w poz. 27 jako działalność usługową oraz wytwórczo – usługową, podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej, wymienia stolarstwo.

Jak wynika z pkt 3 Objaśnień do I części Tabeli (Załącznika nr 3 do ww. ustawy) przy prowadzeniu działalności wymienionej w tej części tabeli dopuszczalne jest – poza usługami, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy – wytwarzanie:
a. przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
b. przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienie z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy przedmiotów (wyrobów) lub życzenia zamawiającego
- jeżeli przedmioty (wyroby) te nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odprzedaży lub nie służą zamawiającemu do celów wytwórczych lub usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części.

Charakterystyka działalności usługowej i wytwórczo – usługowej objętej opodatkowaniem w formie karty podatkowej zawarta jest w Załączniku nr 4 do w/w ustawy.

Zgodnie z poz. 27 tego Załącznika w zakresie stolarstwa mieści się:
- wyrób, naprawa, renowacja i konserwacja mebli z drewna i z zastosowaniem innych materiałów oraz wykonywanie części drewnianych do mebli o mieszanym wykonawstwie;
- obudowa wnętrz drewnem i materiałami drewnopochodnymi;
- wyrób i naprawa stolarki budowlanej z drewna lub materiałów drewnopochodnych;
- wykonywanie drewnianych schodów i balustrad;
- wyrób i naprawa przedmiotów galanteryjnych, artykułów gospodarstwa domowego i sprzętu sportowego z drewna;
- usługowe wykonywanie elementów podłogowych;
- wyrób i naprawa futerałów z drewna itp.
- wykonywanie i naprawa budek, altanek i kiosków;
- usługowa stolarska obróbka drewna;
- wyrób ram;
- inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi

Jak założyć własną firmę

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »