Czy wyrób i wysyłkowa sprzedaż mebli sosnowych może być opodatkowana kartą podatkową
REKLAMA
NIE
REKLAMA
Refakturowanie kosztów przesyłki nie wpływa na prawo do rozliczania się w formie karty podatkowej mimo, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym milczą w tym zakresie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne działalnością wytwórczą jest działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Polecamy: serwis VAT
Załącznik nr 3 Tabela miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej do ww. ustawy, w części I – Działalność usługowa oraz wytwórczo – usługowa w poz. 27 jako działalność usługową oraz wytwórczo – usługową, podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej, wymienia stolarstwo.
Jak wynika z pkt 3 Objaśnień do I części Tabeli (Załącznika nr 3 do ww. ustawy) przy prowadzeniu działalności wymienionej w tej części tabeli dopuszczalne jest – poza usługami, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy – wytwarzanie:
a. przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
b. przedmiotów (wyrobów) na indywidualne zamówienie z materiałów własnych wykonawcy, w tym także połączone z czynnościami ich instalowania, uwzględniające indywidualne cechy przedmiotów (wyrobów) lub życzenia zamawiającego
- jeżeli przedmioty (wyroby) te nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odprzedaży lub nie służą zamawiającemu do celów wytwórczych lub usługowych jako surowce, materiały, półfabrykaty, elementy, części.
Charakterystyka działalności usługowej i wytwórczo – usługowej objętej opodatkowaniem w formie karty podatkowej zawarta jest w Załączniku nr 4 do w/w ustawy.
Zgodnie z poz. 27 tego Załącznika w zakresie stolarstwa mieści się:
- wyrób, naprawa, renowacja i konserwacja mebli z drewna i z zastosowaniem innych materiałów oraz wykonywanie części drewnianych do mebli o mieszanym wykonawstwie;
- obudowa wnętrz drewnem i materiałami drewnopochodnymi;
- wyrób i naprawa stolarki budowlanej z drewna lub materiałów drewnopochodnych;
- wykonywanie drewnianych schodów i balustrad;
- wyrób i naprawa przedmiotów galanteryjnych, artykułów gospodarstwa domowego i sprzętu sportowego z drewna;
- usługowe wykonywanie elementów podłogowych;
- wyrób i naprawa futerałów z drewna itp.
- wykonywanie i naprawa budek, altanek i kiosków;
- usługowa stolarska obróbka drewna;
- wyrób ram;
- inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi
Dlatego gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest wytwarzanie oraz sprzedaż mebli drewnianych (czynności te mieszczą się w definicji działalności określonej w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) to przedsiębiorca ma możliwość opodatkowania w 2010 r. przychodów uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalność gospodarczej w formie karty podatkowej, pod warunkiem że zostaną spełnione wymogi zawarte w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 1 powoływanej ustawy.
Fakt wyodrębniania na fakturze obok wartości wytworzonego produktu wartość przesyłki nie pozbawia prawa do bycia opodatkowanym w formie karty podatkowej. Tak też stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 4 grudnia 2009 r. (nr IPPB1/415-754/09-2/KS).
Podstawa prawna: art. 4 i art. 23 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat