| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy nieodpłatne udostępnienie powierzchni reklamowej na taksówce to inna działalność gospodarcza

Czy nieodpłatne udostępnienie powierzchni reklamowej na taksówce to inna działalność gospodarcza

Jestem taksówkarzem (przewóz osób i towarów) i płacę kartę podatkową. Jako członek stowarzyszenia chcę udostępnić nieodpłatnie powierzchnię reklamową na taksówce dla tego stowarzyszenia. Czy zakaz prowadzenia innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza działalnością podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej obejmuje również taką sytuację?

NIE

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność m.in. w zakresie usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu w warunkach określonych w części V tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy (zwanej dalej "tabelą").

Pod pozycjami 1 i 2 części V tabeli określono stawki karty podatkowej dla:
- usług taksówkowych w zakresie przewozu osób (Lp. 1);
-  usług taksówkowych w zakresie przewozu ładunków (Lp. 2).

Stosownie do art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli m.in. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności opodatkowanej kartą podatkową, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

Jednakże w myśl art. 25 ust. 2 tej ustawy, nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej:

1. prowadzenie przez podatnika działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, w elektrowniach wodnych i wiatrowych, o mocy oddawanej do 5.000 kilowatów, oraz wytwarzanie biogazu,

2. osiąganie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze

- z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu według skali podatkowej.

Mając na względzie powyższe przepisy stwierdzić należy, iż zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej mogą być opodatkowani podatnicy prowadzący działalność w zakresie usług taksówkowych w zakresie przewozu osób oraz przewozu ładunków, pod warunkiem jednak, iż nie prowadzą innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

 Polecamy: serwis PIT

Taksówkarz, który będzie nieodpłatnie udostępniał na rzecz stowarzyszenia, którego jest członkiem powierzchnię samochodu pod reklamę (i nie będzie osiągał z tego tytułu jakichkolwiek przychodów), wykonując swoje statutowe obowiązki członkowskie.

W takiej sytuacji działalność ta nie będzie tożsama z prowadzeniem innej działalności gospodarczej w rozumieniu ww. ustawy.

Dlatego nieodpłatne udostępnianie na rzecz stowarzyszenia powierzchni samochodu pod reklamę, nie jest zmianą stanu faktycznego w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. I nie będzie powodować utraty warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej. Tak stwierdzono m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 grudnia 2009 r. (nr IBPBI/1/4160-30/09/ZK).

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »