| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy nieodpłatne udostępnienie powierzchni reklamowej na taksówce to inna działalność gospodarcza

Czy nieodpłatne udostępnienie powierzchni reklamowej na taksówce to inna działalność gospodarcza

Jestem taksówkarzem (przewóz osób i towarów) i płacę kartę podatkową. Jako członek stowarzyszenia chcę udostępnić nieodpłatnie powierzchnię reklamową na taksówce dla tego stowarzyszenia. Czy zakaz prowadzenia innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza działalnością podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej obejmuje również taką sytuację?

NIE

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność m.in. w zakresie usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu w warunkach określonych w części V tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy (zwanej dalej "tabelą").

Pod pozycjami 1 i 2 części V tabeli określono stawki karty podatkowej dla:
- usług taksówkowych w zakresie przewozu osób (Lp. 1);
-  usług taksówkowych w zakresie przewozu ładunków (Lp. 2).

Stosownie do art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli m.in. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności opodatkowanej kartą podatkową, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

Jednakże w myśl art. 25 ust. 2 tej ustawy, nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej:

1. prowadzenie przez podatnika działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, w elektrowniach wodnych i wiatrowych, o mocy oddawanej do 5.000 kilowatów, oraz wytwarzanie biogazu,

2. osiąganie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze

- z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu według skali podatkowej.

Mając na względzie powyższe przepisy stwierdzić należy, iż zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej mogą być opodatkowani podatnicy prowadzący działalność w zakresie usług taksówkowych w zakresie przewozu osób oraz przewozu ładunków, pod warunkiem jednak, iż nie prowadzą innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

 Polecamy: serwis PIT

Taksówkarz, który będzie nieodpłatnie udostępniał na rzecz stowarzyszenia, którego jest członkiem powierzchnię samochodu pod reklamę (i nie będzie osiągał z tego tytułu jakichkolwiek przychodów), wykonując swoje statutowe obowiązki członkowskie.

W takiej sytuacji działalność ta nie będzie tożsama z prowadzeniem innej działalności gospodarczej w rozumieniu ww. ustawy.

Dlatego nieodpłatne udostępnianie na rzecz stowarzyszenia powierzchni samochodu pod reklamę, nie jest zmianą stanu faktycznego w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. I nie będzie powodować utraty warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej. Tak stwierdzono m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 grudnia 2009 r. (nr IBPBI/1/4160-30/09/ZK).

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK