Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NIE
Zasadą jest odrębne rozliczenie roczne małżonków. Jednak art. 6 ust. 2 ustawy o PIT przewiduje możliwość wspólnego rozliczenia dochodów osiąganych przez małżonków.
Małżonkowie, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa mogą być (na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym) opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c ustawy o PIT.
W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o PIT zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
Jednak stosownie do art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, wspólny sposób opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.
Z treści art. 6 ust. 8 ustawy o PIT bezspornie wynika, że prawa do łącznego opodatkowania dochodów określonych w art. 9 ust. 1 i 1a pozbawieni zostali małżonkowie w sytuacji, gdy w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Dlatego już sam fakt dokonania wyboru sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, m.in. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, stanowi przesłankę do utraty możliwości wspólnego opodatkowania dochodów obojga małżonków.
Na gruncie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) obowiązuje zasada, że jeżeli do dnia 20 stycznia każdego roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w tej formie, co – w odniesieniu do podatników, którzy złożyli wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej – wynika wprost z treści art. 29 ust. 1 ustawy.
Jeżeli więc któryś z małżonków opodatkowany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową, nie mogą oni rozliczać się wspólnie.
Dla braku możliwości wspólnego opodatkowania nie jest konieczne osiąganie jakichkolwiek przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wystarczy, że małżonek wybrał tę formę opodatkowania. Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma natomiast znaczenia dla możliwości wspólnego opodatkowania.
Podsumowując - nie mógł Pan skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków za rok 2009, gdyż był Pan osobą, do której miały zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Polecamy: serwis PIT
Zawieszenie działalności i fakt nie uzyskiwania przez Pana żadnych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania wspólnego opodatkowania małżonków.
Sam wybór (automatyczny w tym wypadku) opodatkowania w formie karty podatkowej w roku 2009 dla opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej, wyklucza możliwość złożenia wspólnego PIT-a przez współmałżonków.
Powinni więc Państwo jak najszybciej złożyć korektę swoich zeznań podatkowych – już na oddzielnych formularzach.
Polecamy: serwis VAT
Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA