reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Liczba składanych deklaracji podatkowych zależy od rodzaju uzyskanych przychodów

Liczba składanych deklaracji podatkowych zależy od rodzaju uzyskanych przychodów

Od lutego do końca czerwca 2011 r. zamierzam pracować na terenie Holandii na podstawie umowy o dzieło. Po tym okresie, tj. od lipca będę rejestrował w Polsce własną firmę, która będzie świadczyła usługi w Holandii. Uzyskane z działalności przychody zamierzam opodatkować podatkiem w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Z uwagi na to, że nie odprowadzam podatku od przychodów w Holandii, to czy składając roczne zaznanie PIT-28 w przyszłym roku, do przychodów z działalności powinienem dodać przychód uzyskany w Holandii, ten który powstał jeszcze przed założeniem firmy? Czy jest to prawidłowy sposób rozliczenia i zadeklarowania w zeznaniu PIT-28 przychodów z umowy o dzieło oraz przychodów z działalności gospodarczej?

Nie w każdym przypadku przychody uzyskane z różnych źródeł można sumować i opodatkować łącznie.

Myśląc o dokonaniu określonego wyboru sposobu i wysokości opodatkowania, każdy zainteresowany powinien dokładnie sprawdzić, jakie skutki na przyszłość będą miały jego obecnie podejmowane decyzje.

Jak wynika z ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody oprócz dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz takich dochodów, od których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Co do zasady, jeżeli podatnik uzyskał dochody z kilku źródeł, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Skoro podatnik będzie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to przychodów opodatkowanych w takiej formie nie można łączyć z dochodami osiągniętymi z innych źródeł przychodów, w tym także z dochodami ze stosunku pracy.

Polecamy: Czy kartowicz może płacić ryczałt od najmu

Z tego wniosek, że przychody te będą opodatkowane w sposób odrębny. Podatnik będzie miał obowiązek w terminie do 30 kwietnia roku następnego po danym roku podatkowym złożyć do urzędu skarbowego deklaracje podatkowe (według określonego wzoru) o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty.

Z powyższego wynika, że podatnik będzie również zobowiązany do złożenia dwóch osobnych zeznań podatkowych za 2011 r., tj. deklaracji na formularzu PIT-28 – „Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”, w którym będzie musiał wykazać wyłącznie dochody uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz deklaracji na formularzu PIT-36 – „Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym”, w którym należy ująć dochody osiągnięte ze stosunku pracy.

W podobnej kwestii wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 30 września 2010 r. - nr IBPBI/1/415-619/10/ZK.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Liczba składanych deklaracji podatkowych zależy od rodzaju uzyskanych przychodów
Liczba składanych deklaracji podatkowych zależy od rodzaju uzyskanych przychodów

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama