Kiedy przychody z najmu można opodatkować ryczałtowo?
REKLAMA
REKLAMA
Skoro jest to przychód z najmu nie związanego w jakikolwiek sposób z działalnością gospodarczą wynajmującego (czyli tzw. najem prywatny), to podatnik ma prawo wyboru, czy przychody te opodatkuje na zasadach ogólnych PIT, czy też woli dokonać tego z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% (co najczęściej jest korzystniejsze).
REKLAMA
Prawo do wyboru jednej z powyższych form opodatkowania uzależnione jest wyłącznie od tego, czy jest to rzeczywiście najem prywatny, czy też nie. Pamiętać zatem należy, że wynajmowane ruchomości lub nieruchomości nie mogą być składnikami majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak też sam najem nie może być również zawierany w ramach prowadzonej przez wynajmującego pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z jednej więc strony nawet jak podatnik prowadzi jakąś działalność gospodarczą, to może dokonywać najmu prywatnego, a z drugiej nie ma ograniczeń co do ilości takich umów najmu. Przykładowo podatnik prowadzący działalność gospodarczą w pewnym zakresie, może wynajmować składniki swojego majątku osobistego poza tą działalnością, jak też osoba nie prowadząca żadnej działalności gospodarczej może wynająć w powyższy sposób kilka nieruchomości czy ruchomości jednocześnie (np. kilka garaży, mieszkań czy samochodów).
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Polecamy: Podatki 2011
Stanowisko takie potwierdzają organy skarbowe m.in. w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-70/11-2/AA z dnia 14 kwietnia 2011 r. i nr ILPB1/415-150/11-4/Ag z dnia 10 maja 2011 r.) czy Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/2/415-277/11/ŁCz z dnia 30 maja 2011 r.).
Podkreślić jednocześnie należy, iż aby móc skorzystać z ww. dobrodziejstwa ryczałtowego opodatkowania przychodów z najmu wg stawki 8,5%, zamiast 19% PIT, należy o tym wyborze zawiadomić właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego.
REKLAMA
Co do zasady, zawiadomienie takie należy złożyć do 20 stycznia roku podatkowego. Jednak gdy rozpoczynamy najem w ciągu roku podatkowego, powinniśmy złożyć takie zawiadomienie nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z tego tytułu. Ale gdy pierwszy taki przychód osiągnęliśmy w grudniu roku podatkowego, to zawiadomienie o wyborze ryczałtu trzeba złożyć do końca roku podatkowego (art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Jeżeli więc np. zawrzemy 15 lipca umowę najmu, która będzie obowiązywać od 1 sierpnia i przy zawarciu umowy pobraliśmy już pierwszy czynsz, to musimy zdążyć złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze ryczałtu do 20 sierpnia.
Gdy wynajmujemy składnik majątku wspólnego małżonków, to pamiętajmy, że obydwoje musimy zapłacić podatek od swojej części przychodu, chyba że złożymy od razu pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków.
Godnym zapamiętania jest również to, że nie musimy co roku biegać z zawiadomieniem do urzędu skarbowego. Jeżeli do 20 stycznia kolejnego roku nie zgłosimy, że zakończyliśmy najem lub nie wybierzemy innej formy opodatkowania, to z „automatu” skarbówka domniemywać będzie, że nadal chcemy opodatkowywać najem ryczałtowo.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat