REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przychody z najmu można opodatkować ryczałtowo?

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
 Kiedy przychody z najmu można opodatkować ryczałtowo?
Kiedy przychody z najmu można opodatkować ryczałtowo?

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne nie prowadzące żadnej działalności gospodarczej lub prowadzące jakąś działalność, ale pragnące uzyskiwać dodatkowe dochody z najmu wykonywanego poza jakąkolwiek działalnością mają możliwość wyboru formy opodatkowania tych przychodów. Chodzi w szczególności o najem różnych ruchomości i nieruchomości nie należących do majątku związanego z działalnością gospodarczą.

Skoro jest to przychód z najmu nie związanego w jakikolwiek sposób z działalnością gospodarczą wynajmującego (czyli tzw. najem prywatny), to podatnik ma prawo wyboru, czy przychody te opodatkuje na zasadach ogólnych PIT, czy też woli dokonać tego z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% (co najczęściej jest korzystniejsze).

Autopromocja

Prawo do wyboru jednej z powyższych form opodatkowania uzależnione jest wyłącznie od tego, czy jest to rzeczywiście najem prywatny, czy też nie. Pamiętać zatem należy, że wynajmowane ruchomości lub nieruchomości nie mogą być składnikami majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak też sam najem nie może być również zawierany w ramach prowadzonej przez wynajmującego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z jednej więc strony nawet jak podatnik prowadzi jakąś działalność gospodarczą, to może dokonywać najmu prywatnego, a z drugiej nie ma ograniczeń co do ilości takich umów najmu. Przykładowo podatnik prowadzący działalność gospodarczą w pewnym zakresie, może wynajmować składniki swojego majątku osobistego poza tą działalnością, jak też osoba nie prowadząca żadnej działalności gospodarczej może wynająć w powyższy sposób kilka nieruchomości czy ruchomości jednocześnie (np. kilka garaży, mieszkań czy samochodów).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: Podatki 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko takie potwierdzają organy skarbowe m.in. w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-70/11-2/AA z dnia 14 kwietnia 2011 r. i nr ILPB1/415-150/11-4/Ag z dnia 10 maja 2011 r.) czy Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/2/415-277/11/ŁCz z dnia 30 maja 2011 r.).

Podkreślić jednocześnie należy, iż aby móc skorzystać z ww. dobrodziejstwa ryczałtowego opodatkowania przychodów z najmu wg stawki 8,5%, zamiast 19% PIT, należy o tym wyborze zawiadomić właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego.

Co do zasady, zawiadomienie takie należy złożyć do 20 stycznia roku podatkowego. Jednak gdy rozpoczynamy najem w ciągu roku podatkowego, powinniśmy złożyć takie zawiadomienie nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z tego tytułu. Ale gdy pierwszy taki przychód osiągnęliśmy w grudniu roku podatkowego, to zawiadomienie o wyborze ryczałtu trzeba złożyć do końca roku podatkowego (art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Jeżeli więc np. zawrzemy 15 lipca umowę najmu, która będzie obowiązywać od 1 sierpnia i przy zawarciu umowy pobraliśmy już pierwszy czynsz, to musimy zdążyć złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze ryczałtu do 20 sierpnia.

Gdy wynajmujemy składnik majątku wspólnego małżonków, to pamiętajmy, że obydwoje musimy zapłacić podatek od swojej części przychodu, chyba że złożymy od razu pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków.

Godnym zapamiętania jest również to, że nie musimy co roku biegać z zawiadomieniem do urzędu skarbowego. Jeżeli do 20 stycznia kolejnego roku nie zgłosimy, że zakończyliśmy najem lub nie wybierzemy innej formy opodatkowania, to z „automatu” skarbówka domniemywać będzie, że nadal chcemy opodatkowywać najem ryczałtowo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA