REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie ryczałtu za 2016 rok do końca stycznia 2017 roku

Rozliczenie ryczałtu za 2016 rok do końca stycznia 2017 roku
Rozliczenie ryczałtu za 2016 rok do końca stycznia 2017 roku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy w 2016 roku rozliczali swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowej końca stycznia, a nie jak reszta podatników, do końca kwietnia. Ten termin obowiązuje też ryczałtowców, którzy mieli zawieszoną działalność, nawet jeśli w 2016 roku nie mieli żadnych przychodów. Do końca stycznia muszą rozliczyć się z fiskusem także osoby, które osiągały w 2016 roku przychód z najmu i wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pierwsi przedsiębiorcy rozliczają się z fiskusem za 2016 r. Do 31 stycznia br. roczny PIT muszą złożyć ryczałtowcy. Fakt zawieszenia działalności albo brak osiągniętych przychodów nie zwalniają właściciela firmy z obowiązku złożenia zeznania rocznego (nawet jeśli nie płaci w ciągu roku zaliczek na PIT).

Autopromocja

Do końca stycznia z przychodów osiągniętych w zeszłym roku rozliczyć się muszą również osoby, które ryczałt płaciły od tzw. najmu prywatnego.

Wreszcie, jeszcze w styczniu trzeba wpłacić zaliczkę na zryczałtowany PIT za ostatni okres rozliczeniowy 2016 r., tj. za grudzień 2016 r. (przy płatnościach miesięcznych) lub za IV kwartał 2016 r. (przy płatnościach kwartalnych).

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Odliczenia dostępne na ryczałcie

Przychody według poszczególnych stawek (na podstawie prowadzonej ewidencji) i zryczałtowany roczny podatek dochodowy od tych przychodów wykazuje się na formularzu PIT-28. Plus – w zależności od potrzeb – na dodatkowych drukach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. PIT-28/A – wpisuje się informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawylub innych umów o podobnym charakterze
  2. PIT-28/B – podaje się informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (cywilnej czy jawnej)
  3. PIT/O – podaje się wartości odliczeń od dochodu (przychodu) i od podatku
  4. PIT/D – informuje się o odliczeniu wydatków mieszkaniowych
  5. PIT-2K – oświadcza się wysokość wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych

Ryczałtowiec może bowiem pomniejszyć wykazywane roczne przychody (jeśli spełnia warunki) o dokonane darowizny, ulgę rehabilitacyjną, internetową, mieszkaniowo-odsetkowa, zapłacone składki ZUS, wpłaty na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) i straty z lat poprzednich. Przy przychodach z różnych stawek, pomniejszeń trzeba dokonać proporcjonalnie, procentowo. Liczymy, jaki procent sumy przychodów stanowi przychód objęty daną stawką i o taki procent odliczenia pomniejszamy ten przychód.

Ryczałtowiec: odliczenia od przychodu

TAK

NIE

straty z lat poprzednich

koszty działalności

składki ZUS

wspólne rozliczenie z małżonkiem*

ulga internetowa

wspólne rozliczenie z dzieckiem

ulga rehabilitacyjna

ulga mieszkaniowo-odsetkowa

wpłaty na IKZE

darowizny (na kościół, fundację, krew)

*inaczej przy przychodach z najmu prywatnego

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

W końcu sam zryczałtowany podatek ulega obniżeniu o maksymalnie 7,75% opłaconych w ciągu roku przez przedsiębiorcę składek zdrowotnych. Ryczałtowiec może też maksymalnie 1-proc. swojego podatku przekazać zamiast fiskusowi, to organizacji pożytku publicznego.

Ryczałtowiec: odliczenia od podatku

TAK

NIE

część składki zdrowotnej

ulga na dzieci

1% podatku

Przeszedłeś na z ryczałtu na skalę? Złożysz dwa zeznania

Jeśli ryczałtowiec stracił prawo do ryczałtu w trakcie 2016 r., do fiskusa musi przekazać:

  • PIT-28 – za tę część zeszłego roku, w której mógł i opodatkowywał działalność ryczałtem,
  • PIT-36 – za pozostały okres, w którym jego biznes był już objęty skalą podatkową.

Elektroniczny PIT-28 bez stresu

Kanałami wysyłki PIT-28 są jak zwykle internet, list polecony nadany na poczcie oraz osobista wizyta w urzędzie skarbowym (dla osób fizycznych właściwym według miejsca zamieszkania). Potwierdzeniem elektronicznego PIT-28 jest generowane automatycznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), natomiast w okienku możemy poprosić o pieczątkę z datą przyjęcia na kopii dokumentu. Wydaje się, że najmniej pewności daje przesłanie rocznego zeznania pocztą, zwłaszcza na ostatnią chwilę. Choć z jednej strony data stempla pocztowego i potwierdzenie nadania są dowodem złożenia deklaracji dokładnie w tym dniu, to z drugiej strony fiskus nie jest obowiązany do potwierdzania, że pismo wpłynęło.

internet

poczta

osobiście

Gdzie?

np. Aplikacja e-Deklaracje Deskop*

list polecony

urząd skarbowy

Forma potwierdzenia?

UPO

stempel pocztowy,

potwierdzenie nadania

stempel na kopii zeznania

Do kiedy najpóźniej trzeba mieć potwierdzenie, żeby zachować termin?

31 stycznia, 23:59

31 stycznia, godzina zamknięcia poczty, zazwyczaj 20:00**

31 stycznia godzina zamknięcia urzędu, zazwyczaj 16:00***

* na dzień publikacji artykułu nie jest aktywna strona szybkipit.pl

**niektóre urzędy pocztowe działają całodobowo

***akcje przedłużania godzin pracy urzędów skarbowych, dni otwartych, PITomatów, PITobusów ruszają zazwyczaj w marcu

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA