reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy wydatki na sprzęt AGD można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Czy wydatki na sprzęt AGD można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Osoba niepełnosprawna, posiadająca stosowne orzeczenie o niepełnosprawności, zakupiła zmywarkę, pralkę automatyczną i robot kuchenny. Niepełnosprawność polega na braku lewej ręki. Czy wspomniane wydatki osoba ta może odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Jednocześnie na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy za wydatki, o których mowa powyżej, uważa się wydatki poniesione, m.in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Polecamy:Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Oznacza to, że do tej kategorii wydatków na cele rehabilitacyjne i ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, których zakup uprawnia do odliczenia od dochodu poniesionych w związku z tym kosztów, nie można zaliczyć wydatków poniesionych na nabycie sprzętu gospodarstwa domowego, czyli np. pralki automatycznej lub robota kuchennego.

Nie ma tu znaczenia, że są to urządzenia niezbędne lub wręcz konieczne przy wykonywaniu czynności życiowych, bo ich wyłączenie wynika wprost z ww. przepisu ustawy o PIT.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 24.10.2011

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy wydatki na sprzęt AGD można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Czy wydatki na sprzęt AGD można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama