reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > Podatek od spadków i darowizn > Zwolnienie z podatku od darowizn nie obejmuje nabycia majątku od zięcia, synowej lub teściów

Zwolnienie z podatku od darowizn nie obejmuje nabycia majątku od zięcia, synowej lub teściów

Chciałbym przekazać działkę synowi w drodze darowizny - czy jeżeli daruję też synowej, to będzie to korzystne podatkowo ?

Czasem rodzice chcą przekazać swój majątek dzieciom w drodze darowizny. Jeżeli darują majątek tylko swoim dzieciom - nie ma problemu - dzieci nie zapłacą podatku, jeżeli zgłoszą to nabycie fiskusowi w ciągu miesiąca. Ale jeżeli darowizna obejmie również małżonków dzieci, to zięć lub synowa podatek będą musieli zapłacić.

Synową lub zięcia zalicza się do I grupy podatkowej, podczas gdy nie są oni wymienieni w art. 4a ustawy. Tym samym darowizny na rzecz współmałżonków dzieci nie są zwolnione z podatku - podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Darowizna powinna być zatem zawsze dokonywana na rzecz dziecka i wówczas darowizna będzie zwolniona z podatku.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli darowizna dotyczy synowej lub zięcia - mogą oni skorzystać ze zwolnienia do wartości 110 mkw. darowanej nieruchomości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama