Wyłączenie rzeczy lub prawa majątkowego spod egzekucji
REKLAMA
REKLAMA
Do wniosku należy dołączyć wszelkie dowody wskazujące, iż nabył rzecz lub prawo od osoby zobowiązanej (dłużnika) nie wiedząc, np. iż jest to przedmiotem egzekucji (np. dowód zakupu/sprzedaży – umowa kupna/sprzedaży samochodu osobowego).
REKLAMA
W takim przypadku organ egzekucyjny powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe, polegające na sprawdzeniu źródeł pochodzenia rzeczy lub prawa.
We wniosku o wyłączenie spod egzekucji powinno się zawrzeć przede wszystkim dane identyfikacyjne osoby, od której pochodzi rzecz lub prawo oraz treść żądania. Należy go złożyć w terminie 14 dni, licząc od dnia w którym osoba trzecia uzyskała wiadomość o czynności egzekucyjnej.
Jeśli zajęte przedmioty zostały już sprzedane to osobie trzeciej przysługuje prawo do odszkodowania ale tylko na drodze postępowania cywilnego.
Organ egzekucyjny może postanowić o odmowie wyłączenia spod egzekucji rzeczy lub prawa majątkowego. W takim wypadku osoba trzecia może się skarżyć zażaleniem do organu odwoławczego/za pośrednictwem organu egzekucyjnego/ w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Przykład wniosku o wyłączenie rzeczy spod egzekucji
Kowalsko, 15 lutego 2008 r. Jan Kowalski Ul. Kowalska 1/1 55-000 Kowalsko NIP 899-000-00-00 Naczelnik Urzędu Skarbowego w .... W związku z toczącym się postępowaniem egzekucyjnym przeciwko Janowi Nowak, zam. w Nowym Mieście przy ul. Nowej 1, NIP 777-777-00-00 wnoszę o wyłączenie spod egzekucji majątku ruchomego – samochodu osobowego marki Mercedes, nr rej. WWW0891, rok prod. 1999, który nabyłem od Pana Nowaka w dniu 30 grudnia 2007 r. na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W załączeniu umowa kupna-sprzedaży samochodu zawarta w dniu 30.12.2007 r.
|
Agnieszka Dziekan – Arasimowicz
ekspert podatkowy
pracownik urzędu skarbowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat