Czy złożenie wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji ostatecznej uchroni przed egzekucją?
REKLAMA
REKLAMA
Z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji ostatecznej wystąpić mogą podatnicy, którzy wnieśli skargę do sądu administracyjnego na decyzje:
- określające wysokość zobowiązania podatkowego,
- ustalające wysokość zobowiązania podatkowego,
- orzekające o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej albo spadkobiercy.
REKLAMA
W przypadku złożenia wniosku o wstrzymanie wykonania ostatecznej decyzji podatkowej organ podatkowy wstrzyma wykonanie decyzji po przyjęciu zabezpieczenia wykonania zobowiązania wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę, w formie:
- gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej,
- poręczenia banku,
- weksla z poręczeniem wekslowym banku,
- czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku,
- zastawu rejestrowego na prawach z papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski – według ich wartości nominalnej,
- uznania kwoty na rachunku depozytowym organu podatkowego,
- pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo - kredytową, do wyłącznego dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku lokaty terminowej.
Polecamy: Odsetki podatkowe (od zaległości podatkowych)
Pisemny wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji powinien zawierać dane wnioskodawcy: imię i nazwisko albo nazwę; adres zamieszkania albo siedziby; NIP, jak również wskazanie adresata (urzędu skarbowego), przedmiot wniosku, w tym wskazanie decyzji, której wniosek dotyczy, wskazanie formy zabezpieczenia oraz podpis wnioskodawcy.
Wniosek będzie rozpoznawany prze organ podatkowy pierwszej instancji, dlatego należy go złożyć w siedzibie organu pierwszej instancji (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy) bądź przesłać za pośrednictwem poczty na adres tego urzędu.
Wniosek o wstrzymanie wykonania ostatecznej decyzji podatkowej podlega załatwieniu bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni.
Polecamy: VAT 2011
Niezałatwienie wniosku w tym terminie powoduje wstrzymanie wykonania decyzji do czasu doręczenia postanowienia w sprawie przyjęcia zabezpieczenia, chyba że przyczyny niezałatwienia wniosku w terminie zostały spowodowane przez stronę.
Możliwe jest również wstrzymanie wykonania decyzji ostatecznej przez organ podatkowy pierwszej instancji z urzędu. Warunkiem, podobnie jak w przypadku wnioskowania o wstrzymanie wykonania, jest wniesienie skargi do sądu administracyjnego.
Urząd skarbowy z urzędu wstrzymuje wykonanie ostatecznej decyzji podatkowej po prawomocnym wpisie hipoteki przymusowej lub wpisie zastawu skarbowego korzystających z pierwszeństwa zaspokojenia, które zabezpieczają wykonanie zobowiązania podatkowego wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę – do wysokości odpowiadającej wartości przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego.
Podstawa prawna
- art. 33d, art. 239e, art. 239f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat