Jakie uprawnienia ma wywiad skarbowy
REKLAMA
REKLAMA
Przeprowadzanie czynności wywiadu skarbowego polega, co do zasady, na uzyskiwaniu, gromadzeniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu informacji o dochodach, obrotach, rzeczach i prawach majątkowych podmiotów podlegających kontroli skarbowej.
REKLAMA
Czynności te mogą być prowadzone w formie czynności operacyjno-rozpoznawczych, w tym umożliwiających uzyskiwanie informacji oraz utrwalanie śladów i dowodów w sposób niejawny pozwalające na:
- określenie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania,
- ujawnianiu nie zgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej i dochodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów,
- kontrolę finansów jednostek samorządowych,
- kontrolę towarową z zagranicą,
- ujawnianie i zapobieganie korupcji.
Podstawą prawną działania wywiadu skarbowego jest ustawa z 28 września 1991r. o kontroli skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65 ze zmianami).
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2002 §5 ust. 2, pracownicy komórek wywiadu skarbowego, w zakresie wykonywanych czynności operacyjno-rozpoznawczych, podlegają nadzorowi Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej sprawuje nadzór przy pomocy komórki organizacyjnej wyodrębnionej w strukturze urzędu obsługującego Ministra Finansów, którą jest Departament Wywiadu Skarbowego.
Polecamy: serwis VAT
Polecamy: serwis Koszty
W ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych pracownicy wywiadu skarbowego mają prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom - wyłącznie w toku czynności podejmowanych w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw skarbowych lub przestępstw w zakresie finansów publicznych oraz naruszeń przepisów celnych.
Wywiad skarbowy gromadzi, przetwarza i wykorzystuje informacje o m.in. dochodach i prawach majątkowych. W trakcie wykonywania zadań, w uzasadnionych przypadkach określonych w ustawie o kontroli skarbowej, pracownicy wywiadu skarbowego mogą zastosować, za zgodą sądu, tzw. kontrolę operacyjną (m.in. podsłuch i nagrywanie prywatnych rozmów, kontrolę korespondencji, czy przesyłek).
W celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw skarbowych, przestępstw w zakresie finansów publicznych oraz naruszeń przepisów celnych wywiad skarbowy może mieć udostępniane telekomunikacyjne (bilingi).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat