| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Jakie uprawnienia ma wywiad skarbowy

Jakie uprawnienia ma wywiad skarbowy

Wywiad skarbowy, to z jednej strony część zakresu kontroli skarbowej, a z drugiej wyodrębnione komórki organizacyjne urzędów kontroli skarbowej.

Przeprowadzanie czynności wywiadu skarbowego polega, co do zasady, na uzyskiwaniu, gromadzeniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu informacji o dochodach, obrotach, rzeczach i prawach majątkowych podmiotów podlegających kontroli skarbowej.

Czynności te mogą być prowadzone w formie czynności operacyjno-rozpoznawczych, w tym umożliwiających uzyskiwanie informacji oraz utrwalanie śladów i dowodów w sposób niejawny pozwalające na:
- określenie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania,
- ujawnianiu nie zgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej i dochodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów,
- kontrolę finansów jednostek samorządowych,
- kontrolę towarową z zagranicą,
- ujawnianie i zapobieganie korupcji.

Podstawą prawną działania wywiadu skarbowego jest ustawa z 28 września 1991r. o kontroli skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65 ze zmianami).

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2002 §5 ust. 2, pracownicy komórek wywiadu skarbowego, w zakresie wykonywanych czynności operacyjno-rozpoznawczych, podlegają nadzorowi Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej sprawuje nadzór przy pomocy komórki organizacyjnej wyodrębnionej w strukturze urzędu obsługującego Ministra Finansów, którą jest Departament Wywiadu Skarbowego.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

W ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych pracownicy wywiadu skarbowego mają prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom - wyłącznie w toku czynności podejmowanych w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw skarbowych lub przestępstw w zakresie finansów publicznych oraz naruszeń przepisów celnych.

Wywiad skarbowy gromadzi, przetwarza i wykorzystuje informacje o m.in. dochodach i prawach majątkowych. W trakcie wykonywania zadań, w uzasadnionych przypadkach określonych w ustawie o kontroli skarbowej, pracownicy wywiadu skarbowego mogą zastosować, za zgodą sądu, tzw. kontrolę operacyjną (m.in. podsłuch i nagrywanie prywatnych rozmów, kontrolę korespondencji, czy przesyłek). 

W celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw skarbowych, przestępstw w zakresie finansów publicznych oraz naruszeń przepisów celnych wywiad skarbowy może mieć udostępniane telekomunikacyjne (bilingi).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »