REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić zaległości podatkowe online?

Jak sprawdzić zaległości podatkowe online?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesna technologia umożliwia załatwianie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Dotyczy to również kwestii podatkowych. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić swoje zaległości podatkowe online, ten artykuł dostarczy Ci informacji na ten temat.
rozwiń >

e-Urząd Skarbowy – Twoje centrum podatkowe online

Swoje sprawy podatkowe online załatwisz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Jest to platforma dostępna na stronie podatki.gov.pl, która umożliwia klientom Krajowej Administracji Skarbowej załatwianie wielu kwestii podatkowych w jednym miejscu. Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego masz dostęp m.in. do:

Twój e-PIT
Możesz tutaj składać zeznania podatkowe, takie jak PIT-28, PIT-36, PIT-37 czy PIT-38. System automatycznie wypełni dla Ciebie zeznanie na podstawie danych, które posiada.

Mandaty
Sekcja ta dostarcza informacji dotyczących mandatów karnych, które możesz opłacić bezpośrednio przez platformę.

e-mikrofirma
To narzędzie umożliwia obsługę faktur krajowych, tworzenie ewidencji VAT oraz generowanie JPK_VAT i JPK_FA.

Mikrorachunek podatkowy
To indywidualny rachunek, na który możesz wpłacić należne podatki. Każdy podatnik ma przypisany swój unikalny mikrorachunek.

Oto lista usług online dla obywateli i przedsiębiorców.

Zaświadczenia o stanie zaległości podatkowych

Chcąc dowiedzieć się o swoich zaległościach podatkowych, możesz skorzystać z zaświadczenia dostępnego online, chodzi o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości. Jest to dokument, który potwierdza, czy masz jakiekolwiek zaległości podatkowe.

Aby przygotować i wysłać wniosek do urzędu przez internet, wystarczy mieć bezpłatny profil zaufany albo podpis kwalifikowany. Usługa jest dostępna na biznes.gov.pl.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach - składanie wniosku online

Oto kluczowe informacje dotyczące procesu w przypadku gdy chcesz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach poprzez internet:

 1. Portal Biznes.gov.pl: Jeśli jesteś osobą prawną, możesz składać wnioski o wydanie zaświadczenia wyłącznie przez portal Biznes.gov.pl. Osoby fizyczne również mają możliwość składania wniosków przez ten portal.
 2. e-Urząd Skarbowy: Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć w e-Urzędzie Skarbowym i otrzymać zaświadczenie bez opłaty skarbowej nawet w ciągu kilku minut.
 3. Opłata skarbowa: Jeśli składasz wniosek o wydanie zaświadczenia online przez portal Biznes.gov.pl, musisz zapłacić 21 zł opłaty skarbowej za każdy egzemplarz zaświadczenia. W przypadku e-Urzędu Skarbowego nie pobiera się opłaty skarbowej.
 4. Potwierdzenie zapłaty: Jeśli wniosek jest płatny, przygotuj plik z potwierdzeniem zapłaty i dołącz go do wniosku. Numer konta, na który należy dokonać opłaty, można sprawdzić na stronie odpowiedniego urzędu.
 5. Formaty plików: Wielkość załącznika nie może przekraczać 5MB. Dozwolone formaty plików to: .jpg, .jpeg, .png, .bmp, .gif, .pdf, .doc, .docx, .odt, .xls, .xlsx, .xml, .xades, .zml.
 6. Otrzymanie zaświadczenia: Po złożeniu wniosku, na wskazany adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie zgłoszenia, informacja o zmianie statusu oraz odpowiedź. Maksymalny termin odpowiedzi wynosi 7 dni kalendarzowych, a w przypadku spraw wymagających konsultacji z innymi urzędami - 14 dni kalendarzowych.

Ulgi w spłacie zaległości podatkowych

Jeżeli stwierdzisz, że masz zaległości podatkowe, istnieją różne ulgi, z których możesz skorzystać:

Umorzenie zaległości podatkowej
W pewnych sytuacjach możesz ubiegać się o umorzenie swoich zaległości. Wszystkie informacje oraz wnioski są dostępne na biznes.gov.pl.

Rozłożenie na raty należności podatkowych
Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić całej kwoty zaległości od razu, możesz poprosić o rozłożenie jej na raty. Wniosek o taką ulgę znajdziesz na biznes.gov.pl.

JPK (jednolity plik kontrolny) – kontrola transakcji podatkowych

JPK to narzędzie, które pozwala na kontrolę wszystkich Twoich transakcji podatkowych. Dzięki JPK_VAT, JPK na żądanie oraz narzędziom do tworzenia i wysyłania JPK_VAT, które są dostępne na podatki.gov.pl, masz pewność, że wszystkie Twoje transakcje są prawidłowo zarejestrowane.

Pełnomocnictwa – kto może załatwiać Twoje sprawy podatkowe?

Jeśli chcesz, aby ktoś inny załatwiał za Ciebie sprawy podatkowe, musisz udzielić mu odpowiedniego pełnomocnictwa. Służą do tego odpowiednie formularze, jednym z nich jest pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej w formie elektronicznej UPL-1. Wszystkie formularze dotyczące pełnomocnictw są dostępne online na ePUAP.

Podsumowanie

Dzięki narzędziom dostępnym online, sprawdzenie swoich zaległości podatkowych oraz załatwienie wielu innych spraw związanych z podatkami jest teraz prostsze niż kiedykolwiek. Warto korzystać z tych możliwości, aby zaoszczędzić czas i uniknąć stresu związanego z wizytami w urzędach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA