REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy wynikające z przepisów o VAT - część I

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca musi brać pod uwagę, że podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Przepisy o tym podatku nakładają wiele obowiązków i wyznaczają terminy na ich wykonanie. Dotrzymanie terminów jest nie tylko konieczne z uwagi na przepisy karno-skarbowe, które przewidują karę za ich przekroczenie. Czasem dotrzymanie terminu po prostu się opłaca. Czasem skorzystanie z możliwości przesunięcia terminu się opłaca. Dlatego tak ważna jest znajomość terminów wynikających z ustawy i rozporządzeń dotyczących tego podatku.

1. Termin na rejestrację

REKLAMA

Autopromocja

Zasada ogólna:

Podatnicy VAT – podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą – są obowiązani dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej.

Wyjątki:

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które nie przekroczyły progu sprzedaży określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (tak zwany drobni przedsiębiorcy) oraz podatnicy dokonujący wyłącznie sprzedaży zwolnieni na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, nie muszą dokonywać rejestracji. Mogą jednak jej dokonać i uzyskać status „podatnika VAT zwolnionego”. Po utracie lub rezygnacji z przysługujących zwolnień podmioty te stają się podatnikami VAT czynnymi.

Dlaczego opłaca się zarejestrować? Zarejestrowany podatnik ma prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. W przypadku planowania dużych inwestycji początkowych warto się zastanowić, czy uzyskana możliwość odliczenia podatku naliczonego w fakturach zakupowych nie będzie warta trudu prowadzenia ewidencji podatkowej i późniejszego opodatkowywania własnej sprzedaży.

2. Terminy do złożenia deklaracji.

Zasadniczo ustawodawca wskazał, że deklarację podatkową podatnik powinien złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
Podatnicy mogą wybrać miesięczny lub kwartalny okres rozliczeniowy. Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, co do zasady składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Mogą z tego prawa zrezygnować składając właściwe oświadczenie.

Z kolei podatnicy, którzy nie korzystają z metody kasowej co do zasady rozliczają się co miesiąc, chyba że złożą stosowne oświadczenie.

Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja Podatkowa (art. 12 § 5), jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminy uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Zatem jeśli 25. dzień miesiąca przypada w sobotę, termin do złożenia deklaracji przesuwa się na poniedziałek – 27. dzień miesiąca. W 2009 roku rozliczenie podatkowe za listopad należy składać do 28 grudnia, gdyż 25. i 26. grudnia – piątek i sobota – są ustawowo wolnymi dniami, a 27. grudnia to - również wolna od pracy – niedziela.

Prawo do korekty deklaracji VAT

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach ustawowych może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego

3. Termin do zapłaty podatku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada ogólna:

Podatek należy płacić w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Wyjątki:

a. Mali podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie (patrz punkt 2) są obowiązani do zapłaty podatku w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.
b. podatnicy, którzy wybrali rozliczanie się kwartalne i nie są małymi podatnikami są obowiązani do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał – w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.(Więcej szczegółowych unormowań znajduje się w art. 103 ustawy o VAT)

4. Terminy do skorzystania z „ulgi na złe długi” w VAT

W przypadku wystąpienia u podatnika sytuacji, gdy wystawił fakturę, rozliczył wynikający z niej podatek należny ale nie otrzymał zapłaty w ciągu 180 dni od opływu terminu je płatności określonego w umowie lub na fakturze, może on, po spełnieniu dodatkowych warunków skorygować podatek należny.
Ustawodawca ograniczył to prawo dodatkowym terminem. Możliwość skorygowania podatku nie występuje gdy od daty wystawienia faktury upłynęły już dwa lata licząc od końca roku w którym została wystawiona.

Krzysztof Słapczyński
Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego Renaty Mikulewicz
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA

Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

REKLAMA

Które firmy płacą największy CIT? Orlen już nie jest liderem - zapłacił tylko 1,38 mld zł, rok wcześniej było to 4,37 mld zł

Orlen dopiero na trzecim miejscu. Tym razem to banki zdominowały listę największych indywidualnych podatników CIT w 2023 r. W pierwszej dziesiątce największych podatników znalazło się siedem banków m.in. Pekao, Santander Bank Polska, czy ING BSK.

Stopy procentowe NBP 2024: bez zmian w październiku. Prezes Glapiński: obniżka stóp najwcześniej w II kw. 2025 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.

REKLAMA