reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Terminy podatkowe > Terminy wynikające z przepisów o VAT - część I

Terminy wynikające z przepisów o VAT - część I

Każdy przedsiębiorca musi brać pod uwagę, że podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Przepisy o tym podatku nakładają wiele obowiązków i wyznaczają terminy na ich wykonanie. Dotrzymanie terminów jest nie tylko konieczne z uwagi na przepisy karno-skarbowe, które przewidują karę za ich przekroczenie. Czasem dotrzymanie terminu po prostu się opłaca. Czasem skorzystanie z możliwości przesunięcia terminu się opłaca. Dlatego tak ważna jest znajomość terminów wynikających z ustawy i rozporządzeń dotyczących tego podatku.

Zasada ogólna:

Podatnicy VAT – podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą – są obowiązani dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej.

Wyjątki:

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które nie przekroczyły progu sprzedaży określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (tak zwany drobni przedsiębiorcy) oraz podatnicy dokonujący wyłącznie sprzedaży zwolnieni na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, nie muszą dokonywać rejestracji. Mogą jednak jej dokonać i uzyskać status „podatnika VAT zwolnionego”. Po utracie lub rezygnacji z przysługujących zwolnień podmioty te stają się podatnikami VAT czynnymi.

Dlaczego opłaca się zarejestrować? Zarejestrowany podatnik ma prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. W przypadku planowania dużych inwestycji początkowych warto się zastanowić, czy uzyskana możliwość odliczenia podatku naliczonego w fakturach zakupowych nie będzie warta trudu prowadzenia ewidencji podatkowej i późniejszego opodatkowywania własnej sprzedaży.

Zasadniczo ustawodawca wskazał, że deklarację podatkową podatnik powinien złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
Podatnicy mogą wybrać miesięczny lub kwartalny okres rozliczeniowy. Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, co do zasady składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Mogą z tego prawa zrezygnować składając właściwe oświadczenie.

Z kolei podatnicy, którzy nie korzystają z metody kasowej co do zasady rozliczają się co miesiąc, chyba że złożą stosowne oświadczenie.

Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja Podatkowa (art. 12 § 5), jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminy uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Zatem jeśli 25. dzień miesiąca przypada w sobotę, termin do złożenia deklaracji przesuwa się na poniedziałek – 27. dzień miesiąca. W 2009 roku rozliczenie podatkowe za listopad należy składać do 28 grudnia, gdyż 25. i 26. grudnia – piątek i sobota – są ustawowo wolnymi dniami, a 27. grudnia to - również wolna od pracy – niedziela.

Prawo do korekty deklaracji VAT

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach ustawowych może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama