Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy od 1 stycznia 2016 roku
REKLAMA
REKLAMA
Do tej pory firmy rozliczały podatki w 20 wyspecjalizowanych placówkach znajdujących się we wszystkich miastach wojewódzkich. W myśl nowych ustaleń, zapowiedzianych w marcu przez Ministerstwo Finansów wraz z początkiem następnego roku funkcjonować będzie 19 Wyspecjalizowanych Urzędów Skarbowych oraz jeden „superurząd”, czyli właśnie KWUS z siedzibą w Warszawie. Według szacunków ministerstwa, „pod jego opiekę” trafi około 3 800 tysięcy podatników z całego kraju.
REKLAMA
Ministerstwo deklaruje, że zmiany mają na celu poprawienie relacji miedzy administracją podatkową, a największymi firmami. Każde przedsiębiorstwo w tej grupie będzie miało tzw. Opiekuna, który będzie monitorował działania podatkowe firmy i w razie potrzeby na bieżąco rozwiązywał trudniejsze kwestie. Reforma z jednej strony ma przyczynić się więc do usprawnienia wymiany informacji z Urzędem, z drugiej - umożliwić lepsze poznanie poszczególnych branż pod kątem ewentualnego ryzyka.
Zmiany, choć nie była to kwestia najbardziej eksponowana przez urzędników, są elementem większej strategii Ministerstwa Finansów, nakierowanej na poprawienie efektywności podatkowej możliwości większej specjalizacji urzędników.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
REKLAMA
Część dużych firm niepokoi przypisanie wszystkich najpoważniejszych podatników do jednego warszawskiego urzędu. Spowoduje to konieczność rozpatrywania ewentualnych odwołań i skarg najpierw przez Izbę Skarbową w Warszawie, a następnie – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Obawa dotyczy możliwości przeciążenia tych instytucji, a w efekcie do obniżenia prędkości rozpoznawania spraw? Niepokój związany z koncentracją na stolicy odczuwają także firmy, których siedziby usytuowane są w dużej odległości od Warszawy. Wyjaśnienie wielu skomplikowanych spraw wymagać może osobistego stawiennictwa. Co prawda w celu zmniejszenia niedogodność, ministerstwo zapowiedziało utworzenie punktów kontaktowych w każdym województwie, ale na chwilę obecną brak jest informacji o zakresie ich kompetencji.
Zróżnicowanie organizacji obsługi podatników ze względu na wielkość uzyskiwanych przez nich przychodów jest zgodne z rekomendacją międzynarodowych instytucji i wynika z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej - zapewnia ministerstwo - podkreślając jednocześnie, że na gruncie prawa wszyscy podatnicy pozostają równi.
Reforma Administracji Podatkowej, co również uwypukla ustawodawca, nie oznacza zwiększenia liczby kontroli i metod egzekucji prawa podatkowego, ale właściwą obsługę podatników.
Anna Ganczarska, ekspert Impel Business Solutions
doradca podatkowy nr wpisu 11238
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat