| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Właściwość urzędów skarbowych > Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy od 1 stycznia 2016 roku

Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy od 1 stycznia 2016 roku

Kluczowi podatnicy, czyli firmy o przychodach przekraczających 50 milionów euro, od 1 stycznia 2016 roku będą obsługiwani w jednym miejscu. Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy w Warszawie ma usprawnić rozliczenia podatkowe najbardziej dochodowych polskich przedsiębiorstw.

Do tej pory firmy rozliczały podatki w 20 wyspecjalizowanych placówkach znajdujących się we wszystkich miastach wojewódzkich. W myśl nowych ustaleń, zapowiedzianych w marcu przez Ministerstwo Finansów wraz z początkiem następnego roku funkcjonować będzie 19 Wyspecjalizowanych Urzędów Skarbowych oraz jeden „superurząd”, czyli właśnie KWUS z siedzibą w Warszawie. Według szacunków ministerstwa, „pod jego opiekę” trafi około 3 800 tysięcy podatników z całego kraju.

Ministerstwo deklaruje, że zmiany mają na celu poprawienie relacji miedzy administracją podatkową, a największymi firmami. Każde przedsiębiorstwo w tej grupie będzie miało tzw. Opiekuna, który będzie monitorował działania podatkowe firmy i w razie potrzeby na bieżąco rozwiązywał trudniejsze kwestie. Reforma z jednej strony ma przyczynić się więc do usprawnienia wymiany informacji z Urzędem, z drugiej - umożliwić lepsze poznanie poszczególnych branż pod kątem ewentualnego ryzyka.

Zmiany, choć nie była to kwestia najbardziej eksponowana przez urzędników, są elementem większej strategii Ministerstwa Finansów, nakierowanej na poprawienie efektywności podatkowej możliwości większej specjalizacji urzędników.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Część dużych firm niepokoi przypisanie wszystkich najpoważniejszych podatników do jednego warszawskiego urzędu. Spowoduje to konieczność rozpatrywania ewentualnych odwołań i skarg najpierw przez Izbę Skarbową w Warszawie, a następnie – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Obawa dotyczy możliwości przeciążenia tych instytucji, a w efekcie do obniżenia prędkości rozpoznawania spraw? Niepokój związany z koncentracją na stolicy odczuwają także firmy, których siedziby usytuowane są w dużej odległości od Warszawy. Wyjaśnienie wielu skomplikowanych spraw wymagać może osobistego stawiennictwa. Co prawda w celu zmniejszenia niedogodność, ministerstwo zapowiedziało utworzenie punktów kontaktowych w każdym województwie, ale na chwilę obecną brak jest informacji o zakresie ich kompetencji.

Zróżnicowanie organizacji obsługi podatników ze względu na wielkość uzyskiwanych przez nich przychodów jest zgodne z rekomendacją międzynarodowych instytucji i wynika z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej - zapewnia ministerstwo - podkreślając jednocześnie, że na gruncie prawa wszyscy podatnicy pozostają równi.

Reforma Administracji Podatkowej, co również uwypukla ustawodawca, nie oznacza zwiększenia liczby kontroli i metod egzekucji prawa podatkowego, ale właściwą obsługę podatników.

Anna Ganczarska, ekspert Impel Business Solutions

doradca podatkowy nr wpisu 11238

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »