Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Przy sprzedaży tego budynku mogą Państwo zastosować stawkę 22%. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2009 r. podatnicy przy sprzedaży budynków mogą korzystać z dwóch rodzajów zwolnień.
Pierwsze zasiedlenie
Sprzedaż budynku nie może być zwolniona z VAT, gdy (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy):
• dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
• pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Fakt, czy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, czy też po nim, będzie miał znaczenie dla możliwości zastosowania zwolnienia. Trzeba pamiętać, że pierwsze zasiedlenie ma miejsce, gdy oddanie budynku do użytkowania następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po jego:
• wybudowaniu lub
• ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W Państwa przypadku sprzedaż budynku będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, dlatego na tej podstawie nie można korzystać ze zwolnienia. Podatnik, który sprzedaje wybudowany przez siebie budynek, dokonuje dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia. Użytkowanie budynku po wybudowaniu nie stanowi oddania budynku w wykonaniu czynności opodatkowanych, co jest warunkiem uznania, że pierwsze zasiedlenie miało miejsce.
Ulepszony budynek
Sprzedaż budynku dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia może korzystać ze zwolnienia. Muszą być jednak spełnione następujące warunki:
• w stosunku do tego obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
• dokonujący jego dostawy nie ponosił wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tego budynku.
Sprzedaż budynku jest zwolniona z VAT, mimo niespełnienia drugiego warunku, dotyczącego wydatków na ulepszenie, jeżeli budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.
W Państwa przypadku również drugi warunek nie jest spełniony, gdyż zostały poniesione wydatki na ulepszenie budynku, które przekroczyły 30%, i przysługiwało Wam w stosunku do nich prawo do odliczenia VAT. Ze zwolnienia mogliby Państwo korzystać, gdyby po ulepszeniu budynek był wykorzystywany do czynności opodatkowanych przez 5 lat. Wasz budynek będzie wykorzystywany tylko przez 2 lata.
Przykład
Spółka wybudowany w 1990 r. przez siebie budynek poddała modernizacji, wydatki na jego ulepszenie przekroczyły 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Po ulepszeniu budynek był wykorzystywany do czynności opodatkowanych od 1 kwietnia 2004 r. W maju 2009 r. sprzedała budynek. Sprzedaż ta może korzystać ze zwolnienia.
• art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, ust. 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11
Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat