Gdzie opodatkować usługi cateringowe
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Usługi cateringowe świadczone na rzecz podatników będą opodatkowane w miejscu, w którym faktycznie są świadczone. Natomiast usługi cateringowe świadczone na pokładach statków powietrznych i w transporcie pasażerskim kolejowym, ale na terytorium Wspólnoty, będą opodatkowane w państwie, w którym transport się rozpoczął.
UZASADNIENIE
Przepisy w zakresie usług cateringowych oraz restauracyjnych zmieniły się zasadniczo od 1 stycznia 2010 r. Dotąd, pod rządami starych przepisów, nie obowiązywały żadne szczególne uregulowania w zakresie tych usług. Podlegały one opodatkowaniu w państwie, w którym swoją siedzibę miał usługodawca. Obecnie zasady te zostały zmienione.
Otóż zarówno usługi cateringowe, jak i usługi restauracyjne podlegają wyjątkowym zasadom rozliczania. Podlegają one opodatkowaniu w państwie, w którym są faktycznie świadczone (art. 28i ust. 1 ustawy o VAT). Nie ma znaczenia, dla kogo są wykonywane (podatnika czy podmiotu niebędącego podatnikiem).
PRZYKŁAD
Spółka wykonała w styczniu 2010 r. usługi cateringowe na terytorium kraju na zlecenie włoskiej firmy. Usługi zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 55.5 jako „usługi stołówkowe i cateringowe”. Będą one podlegały opodatkowaniu w Polsce, ponieważ tutaj są faktycznie wykonywane. Usługi cateringowe sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 55.5 podlegają opodatkowaniu stawką 7%, z wyłączeniem sprzedaży kawy, herbaty, wody mineralnej, która jest opodatkowana stawką podstawową 22%.
PRZYKŁAD
Jeśli polska spółka będzie świadczyła swoje usługi w innym kraju, np. bezpośrednio poza granicami Polski, wówczas nie będą one podlegały opodatkowaniu w Polsce. Będą podlegały opodatkowaniu w tym państwie, w który są faktycznie wykonywane. Na przykład jeśli niemiecka firma, która organizuje przyjęcie dla swoich pracowników w miejscowości przygranicznej w Niemczech, w ośrodku wypoczynkowym, wynajmuje do obsługi cateringowej polską firmę, wówczas usługi cateringowe będą opodatkowane w Niemczech.
W pytaniu wspominają Państwo także o świadczeniu usług cateringowych na rzecz przewoźników powietrznych i kolejowych. Otóż w przypadku usług cateringowych wykonywanych na pokładach statków powietrznych lub pociągów, podczas części transportu pasażerów wykonanej na terytorium wspólnoty - miejscem opodatkowania tych usług będzie miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów.
Aby ustalić, kiedy ta zasada ma zastosowanie, należy posłużyć się definicjami określonymi w art. 22 ust. 5 ustawy.
DEFINICJE
• przez część transportu pasażerów wykonaną na terytorium Wspólnoty rozumie się część transportu zrealizowanego bez zatrzymania na terytorium państwa trzeciego, od miejsca rozpoczęcia transportu pasażerów do miejsca zakończenia transportu pasażerów;
• przez miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów rozumie się przewidziane pierwsze na terytorium Wspólnoty miejsce przyjęcia pasażerów na pokład, w tym również po odcinku podróży poza terytorium Wspólnoty;
• przez miejsce zakończenia transportu pasażerów rozumie się przewidziane ostatnie na terytorium Wspólnoty miejsce zejścia z pokładu pasażerów, którzy zostali na niego przyjęci na terytorium Wspólnoty, w tym również przed odcinkiem podróży poza terytorium Wspólnoty;
• w przypadku podróży w obie strony odcinek powrotny transportu uznaje się za transport oddzielny.
PRZYKŁAD
Polska firma świadczy usługi cateringowe na rzecz polskiego przewoźnika powietrznego. Przygotowane posiłki są dowożone do firmy przewoźnika powietrznego, a stamtąd bezpośrednio dostarczane na pokład samolotu. W takim wypadku usługi cateringowe będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, pod warunkiem że lot odbędzie się bez zatrzymywania się na terytorium państwa trzeciego.
PRZYKŁAD
Polska firma świadczy usługi cateringowe na rzecz polskiego przewoźnika kolejowego. Przygotowane posiłki są dowożone do pociągów należących do przewoźnika. Następnie usługi cateringowe są świadczone także podczas podróży. Na przykład trasa pociągu rozpoczyna się w Warszawie, a kończy w Moskwie. W takim wypadku usługi cateringowe nie będą podlegały w całości opodatkowaniu w Polsce. Będą podlegały opodatkowaniu w tej części w państwie trzecim, tj. Rosji.
• art. 28b, art. 28i ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666
Więcej na ten temat w Biuletynie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat