REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE, a nadal obowiązuje

REKLAMA

Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.


Wśród wymienionego w ustawie o VAT sprzętu komputerowego nie ma używanych coraz częściej komputerów przenośnych, czyli: laptopów, netbooków, palmtopów i tabletów. Oznacza to, że dostawa do szkół takich urządzeń podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT (23 proc.).

REKLAMA

Autopromocja

 - Dyrektywa unijna nie zezwala na wprowadzanie zerowej stawki na dostawy tego typu towarów - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Roman Namysłowski, menedżer w dziale doradztwa podatkowego firmy Ernst & Young. - Co więcej, już dzisiejsze przepisy dotyczące zerowej stawki dla sprzętu stacjonarnego, drukarek i skanerów są niezgodne z prawem unijnym.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawy części sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych oraz dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego bezpłatnego przekazania placówkom oświatowym są opodatkowane 0-proc. stawką VAT.

Dotyczy to dostaw m.in. serwerów, monitorów, komputerów stacjonarnych, urządzeń komputerowych do pism Braille'a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzeń do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratorów i switche sieciowych, ruterów i modemów).

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, na etapie wprowadzania tych przepisów do ustawy zgłaszane były uwagi, co do ich zgodności z prawem unijnym. Mimo to ustawa w takim kształcie przeszła ścieżkę legislacyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji nie dziwi stanowisko Ministerstwa Finansów, które nie zgodziło się na wprowadzenie preferencyjnej stawki podatku na dostawę komputerów przenośnych.

 - Polska mogłaby być przez UE wezwana do zmiany tych przepisów, do usunięcia naruszenia pod groźbą zaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podkreśla Roman Namysłowski. - Każde założenia do zmian w ustawie muszą być zgodne z prawem UE, aby można było pracować nad dalszymi zmianami w przepisach.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy korzystna i pożyteczna dla społeczeństwa regulacja prawna okazuje się być niezgodna z prawem unijnym.

 - W sprawie dostawy komputerów przenośnych do szkół mamy sytuację taką, jak w przypadku ubranek dziecięcych, gdzie też były słuszne wątpliwości, co do zgodności tych przepisów z prawem UE, że przepis jest korzystny dla podatników, dla społeczeństwa, natomiast jest niestety niezgodny z przepisami dyrektywy UE - dodaje ekspert Ernst & Young. - Sytuacja, że na dostawę komputerów przenośnych dla szkół obowiązuje podstawowa, a nie preferencyjna stawka podatku VAT, może spowodować rezygnację z planów zakupu odpowiedniego sprzętu dla uczniów.

REKLAMA

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów propozycje zmian w ustawie o VAT zostawiają sprawy opodatkowania dostaw sprzętu komputerowego bez zmian. Zdaniem eksperta firmy Ernst & Young, to dobry czas, żeby na forum unijnym zawalczyć o korzystne dla szkół i uczniów przepisy.

 - To jest sprawa dla Ministerstwa Finansów i odpowiednich negocjacji na poziomie europejskim, gdzie od dłuższego czasu podejmowane są próby wprowadzenia jednolitych na poziomie europejskim przepisów dotyczących obniżonych stawek. Być może to jest moment, kiedy Polska powinna tak, jak przy ubrankach dziecięcych, tak również przy sprzęcie komputerowym, zabrać głos w tej sprawie i powiedzieć, że w tego rodzaju sytuacjach powinna obowiązywać obniżona stawka - proponuje Roman Namysłowski.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA