Zawieszenie działalności a prawo do odliczenia VAT

REKLAMA
Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL
Część przedsiębiorców - na przykład prowadzących biznes sezonowy - jest zmuszonych do czasowego zaprzestania działalności gospodarczej. Nie muszą jednak w związku z tym zamykać firmy - działalność gospodarczą wystarczy w takiej sytuacji tylko zawiesić. Korzyścią zawieszenia biznesu jest zaprzestanie ponoszenia związanych z nim wydatków (przykładowo comiesięcznych składek ZUS). Zawieszenie może trwać minimum 30 dni, ale maksymalnie 2 lata.
Zawieszając działalność podatnik nie wykonuje czynności opodatkowanych, a co za tym idzie, nie ma obowiązku składania deklaracji i rozliczenia podatku VAT za zawieszony okres. Podatnik zachowuje przy tym w niektórych sytuacjach prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego. Można je zachować w przypadku takich zakupów, których przedsiębiorca dokonuje stale, np. opłat za telefon, czynszu za najem lokalu, czy też spłaty rat leasingowych samochodu.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku
Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?
Jak uzyskać przesunięcie terminu płatności podatku
Zapraszamy do odwiedzenia forum Podatek VAT
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej
Tylko w przypadku umów zawartych przed zawieszeniem
Odliczenie VAT-u jest możliwe, jeśli faktura, która dotarła w okresie zawieszenia działalności, dotyczy umowy zawartej z kontrahentem przed zawieszeniem. Dodatkowo, ponieważ elementem uprawniającym podatnika do odliczenia podatku od towarów i usług jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami podatkowymi, niezbędne jest, aby działalność została wznowiona. Innymi słowy, chodzi tu o faktury dokumentujące taką usługę lub dostawę towarów (np. dostawę mediów), na którą kontrakt podpisany został przed zawieszeniem i która będzie kontynuowana po ponownym rozpoczęciu działalności. W którym miesiącu przedsiębiorca ujmie taką fakturę?
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Moment odliczenia podatku
Przepisy podatkowe nie przewidują szczególnych uregulowań momentu odliczenia VAT-u podczas zawieszenia działalności. Co do zasady zatem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym otrzymał on fakturę lub w deklaracji podatkowej złożonej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Jeśli zaś w dokumencie zapisane jest, jakiego dotyczy okresu, ustawodawca za moment odliczenia podatku uznaje okres, w którym przypada termin płatności.
Odliczenie może przyjąć formę przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe zmniejszenia należnej fiskusowi kwoty podatku bądź bezpośredniego zwrotu pieniędzy, możliwego w ciągu 180 dni. Warto jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku podatnik będzie mógł wystąpić o zwrot podatku VAT w okresie, w którym nie wykonywał czynności opodatkowanych, jeśli wraz z deklaracją do urzędu skarbowego złoży odpowiedni wniosek.
VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian
Terminy zapłaty w transakcjach handlowych będą krótsze
Katarzyna Miazek, Adam Bujalski
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: