REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nazwy towarów w kasie fiskalnej i na paragonach w 2013 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak szczegółowe nazwy powinny być obecnie podawane na paragonach? Czy do 30 września 2013 r. możemy podawać tylko nazwę określonej grupy towarów (np. „nabiał”), czy też musi to być szczegółowa nazwa towaru?

 RADA

REKLAMA

Autopromocja

Na paragonach powinny być podawane na tyle szczegółowe nazwy, aby pozwalały na jednoznaczną identyfikację towarów lub usług. Nie jest zatem prawidłowe stosowanie na paragonach ogólnych nazw towarów lub usług, np. „nabiał”, również do 30 września 2013 r. Z informacji udzielanych przez Ministerstwo Finansów oraz organy podatkowe wynika, że w praktyce obowiązek podawania na paragonach szczegółowych nazw towarów i usług będzie egzekwowany w pełni po 30 września 2013 r. Obecnie nie wynika on wprost z przepisów.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. zostały znowelizowane przepisy określające wymaganą treść paragonów fiskalnych. Z nowych przepisów wynika m.in., że paragon fiskalny powinien zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Określenie przez Ministra Finansów wymogu stosowania nazwy „pozwalającej na jednoznaczną identyfikację” oznacza zatem konieczność wskazywania na paragonach szczegółowych nazw towarów lub usług.

Jednak na podstawie przepisów przejściowych (§ 37 rozporządzenia) do 30 września 2013 r. możemy stosować dotychczasowe zasady ewidencjonowania, w tym również oznaczanie produktów na paragonie według starych zasad.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak jednocześnie wynika z przepisów przejściowych rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnicy mogą używać dotychczasowych kas bezterminowo (również po 30 września 2013 r.). Nawet gdy nie ma możliwości dostosowania ich do nowych zasad, będzie je można nadal stosować. Jeśli jednak istnieje techniczna możliwość dostosowania takich kas do nowych przepisów, na podatnikach ciąży obowiązek dokonania (a w zasadzie zlecenia uprawnionemu podmiotowi) takiego dostosowania (do końca września 2013 r.).

Oznacza to, że do końca września br. nazwy sprzedawanych towarów i usług mogą być oznaczane według dotychczasowych zasad. Przed 1 kwietnia 2013 r. z przepisów wprost wynikał jedynie obowiązek umieszczania na paragonach nazwy towaru lub usługi i ewentualnie opisu towaru lub usługi stanowiącego rozwinięcie tej nazwy.

Nowy przepis nie oznacza jednak zmiany w zasadach oznaczania towarów i usług na paragonie. Obowiązek ten nie jest w istocie nowy. Mimo że nie wynika to wprost z przepisów, zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne jednoznacznie uznają, że paragony powinny zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.

Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 marca 2010 r. (sygn. I FSK 63/09), wydanym na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów:

(...) podatnik powinien wystawiać paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby - z jednej strony - pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowości rozliczenia podatku, a z drugiej - zapewniały konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. Stosowanie na paragonach nazw grupowań towarów i usług jedynie według klasyfikacji PKWiU nie spełnia tych wymogów, skoro jedną z nadrzędnych funkcji paragonu jest umożliwienie konsumentowi sprawdzenia tego, co kupił i po jakiej cenie.

Dlatego w opublikowanej przez Ministerstwo Finansów informacji przeczytać można, iż:

(...) nie jest prawdą, że obecnie akceptowane było prowadzenie ewidencji i stosowanie nazewnictwa bazującego np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

Nazwa na paragonie fiskalnym - wyjaśnienia MF

Odliczenie VAT od samochodów - 50% odliczenia przez 5 lat

Zmiany w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia 2013 r.

Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej

 

Z kolei w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 kwietnia 2013 r. (sygn. ILPP2/443-141/13-2/MR) przeczytać można, że:

REKLAMA

(...) nieprawidłowe jest oznakowanie przez Zainteresowaną towarów na paragonie fiskalnym, gdyż ujęte są nazwy towarów w ramach grup towarowych, a nie według nazw jednostkowych, co uniemożliwia ich właściwe przyporządkowanie do stawki podatku.

Powoduje to, że brak obowiązku dostosowania „starych” kas do nowych przepisów (jeżeli nie istnieje techniczna możliwość takiego dostosowania) nie wyłącza obowiązku stosowania na paragonach szczegółowych nazw towarów i usług. Nie jest zatem prawidłowe (i nie było przed 1 kwietnia 2013 r.) stosowanie na paragonach ogólnych nazw towarów lub usług, np. „nabiał”. Na paragonach wskazywane powinny być już teraz, a nie dopiero po 30 września 2013 r., nazwy towarów lub usług pozwalające ustalić, jaki konkretnie towar lub usługa zostały nabyte.

Przykład

Sklep spożywczy ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. Na drukowanych paragonach nie wystarcza ogólna nazwa „nabiał”. Zbyt ogólne są również takie nazwy, jak „twaróg”, „ser żółty” czy „śmietana” (chyba że sklep sprzedaje tylko jeden rodzaj twarogu, sera żółtego czy śmietany). Sklep powinien stosować nazwy poszczególnych towarów pozwalające na jednoznaczną ich identyfikację. Na przykład paragony dokumentujące sprzedaż twarogu powinny zawierać nazwę rodzaju twarogu (np. „twaróg tłusty”, „twaróg chudy”), a w przypadku sprzedaży twarogu tego samego rodzaju różnych producentów - również nazwy (lub skrócone nazwy) producenta (np. „twaróg tłusty X” oraz „twaróg tłusty Y”).

 

Wydaje się jednak, że egzekwowanie przez organy podatkowe tego wymogu zacznie się dopiero po 30 września 2013 r. Taki scenariusz sugeruje Ministerstwo Finansów, które w opublikowanej na swoich stronach internetowych informacji stwierdza, że nowe rozporządzenie w sprawie kas:

(...) wskazuje, że z upływem 30 września 2013 r. podatnicy będą zobowiązani w pełni realizować przewidziany w przepisie wymóg wskazywania nazwy, która pozwoli na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi.

Podobne stanowisko zajął np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w cytowanej interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2013 r., zastrzegając, że:

(...) nie oznacza to jednak, że obecnie akceptowane było prowadzenie ewidencji i stosowanie nazewnictwa bazującego, np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• § 8 ust. 1 pkt 6 oraz § 35 i 36 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

CZYTAJ TAKŻE

„Jak ewidencjonować na kasie sprzedaż opodatkowaną od marży” - BV nr 9/2013 - dostępny na www.bv.infor.pl

„Czy trzeba ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej na nowych zasadach od 1 kwietnia br.” - BV nr 8/2013 - dostępny na www.bv.infor.pl

„Czy podatnicy prowadzący e-sklepy muszą ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej” - BV nr 5/2013 - dostępny na www.bv.infor.pl

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA