reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację dotyczącą opodatkowania samochodów typu pick-up. Resort poinformował, że w przypadku takich pojazdów podatnikowi przysługuje pełne odliczenie podatku VAT. Przypomina także o obowiązku zapłacenia akcyzy od samochodów tego typu.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 18036/13, Ministerstwo Finansów poinformowało, iż osobom, które nabywają samochody typu pick-up, przysługuje pełne odliczenie podatku VAT przy zakupie tych pojazdów. Jest to możliwe, w przypadku gdy pojazd jest używany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Według resortu, kluczowym dokumentem rozstrzygającym, czy przy zakupie danego pojazdu można odliczyć pełną kwotę VAT, jest ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 247, poz. 1652, z późn. zm.). Powołując się na art. 3 ust. 2 pkt 3 tej ustawy, należy uznać, że ograniczenie w odliczaniu podatku VAT, nie dotyczy „pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą.”  W związku z tym podatnikowi kupującemu samochód typu pick-up przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tych pojazdów i paliw do ich napędu.

 

Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego

 

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

 

Resort uznał także, że zakup takiego samochodu jest opodatkowany akcyzą. Zgodnie z treścią ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.), jedynie nomenklatura scalona rozstrzyga o zaklasyfikowaniu danego pojazdu jako ciężarowego, a tym samym o opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Nie ma tutaj zastosowania wpis w dowodzie rejestracyjnym lub w innym dokumencie.

 

Zapraszamy na forum o podatku VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama