REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Archiwizacja i elektroniczna wysyłka faktur

REKLAMA

Opublikowanie Dyrektywy Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r., miało na celu m.in. ujednolicenie obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby dokumenty papierowe i elektroniczne traktowane były w ten sam sposób.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

Autopromocja


Jednocześnie jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom podatników i danie im wyboru przyjęcia rozwiązania najbardziej dla niech wygodnego. Obowiązujące przepisy pozwalają firmie wysyłać faktury w postaci elektronicznej do swoich kontrahentów.


Przejście z faktur papierowych na elektroniczne


Żeby jednak takie rozwiązanie wdrożyć w firmie trzeba spełnić kilka warunków. Pierwsze zagadnienie to archiwizacja faktur. Tutaj firma musi podjąć decyzję, czy chce przejść z papierowych dokumentów trzymanych w segregatorach na ich postać elektroniczną. W przypadku takiego przejścia niezbędne jest zapewnienie właściwej archiwizacji dokumentów na przynajmniej dwóch dyskach, z tego jeden ma być dostępny na żądanie dla urzędu skarbowego. W praktyce podczas kontroli urząd skarbowy wcale nie chce mieć wglądu w drugi dysk tylko poprzez program zarządzający firmy przegląda dokumenty. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce nie ma przyjętego prawnie standardowego formatu dokumentu i urząd mógłby nie być w stanie odczytać danego formatu. Z tego powodu podczas kontroli musi być osobny użytkownik w systemie zarządzającym na potrzeby kontroli.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania e-faktur


Potrzebny system archiwizacji faktur


Drugi warunek który musi być spełniony przy przechodzeniu na elektroniczne dokumenty przez firmę to program który jest w stanie obsłużyć taką funkcjonalność. Nie chodzi tutaj o zwykły mechanizm archiwizacji i wysyłki faktur do klienta, ale o cały system który jest w stanie obsłużyć niestandardowe sytuacje, które mogą powstać np. na skutek utraty połączenia z udziałem sieciowym (brak dostępu do dysku dla zapisu faktur), brak połączenia z internetem podczas wystawiania faktury, czy nawet w przypadku poprawnego wysłania faktury do klienta mechanizm który da pewność firmie, że ta faktura rzeczywiście dotarła do kontrahenta. Zaawansowane systemy ERP potrafią śledzić czy klient odebrał dokument i jest to oznaczone w systemie poprzez specjalny znacznik. W przypadku zagubienia maila system ERP musi posiadać mechanizm duplikatów do dokumentu. Najlepsze systemy oferują wgląd w cały proces wysyłki dokumentu, potwierdzeń doręczenia, wysyłki duplikatów do dokumentu. Informacje przedstawiane w takim systemie dają wiedzę ile razy klient pobierał dokument, kiedy dokładnie a nawet z jakiego adresu IP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W systemie ERP posiadającym funkcjonalność archiwizacji i wysyłki dokumentów cenną funkcjonalnością powinny być różnego typu ewidencje pozwalające w szybki sposób stwierdzić, czy dany dokument posiada obraz elektroniczny, czy został wysłany do klienta i w końcu czy klient pobrał dokument. W takim trybie pracy można w bardzo przejrzysty sposób zarządzać rozrachunkami z klientem mając pewność, że wysłany dokument trafił we właściwe miejsce.

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

meritus Logo

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA