REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Archiwizacja i elektroniczna wysyłka faktur

REKLAMA

Opublikowanie Dyrektywy Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r., miało na celu m.in. ujednolicenie obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby dokumenty papierowe i elektroniczne traktowane były w ten sam sposób.

Zasady wystawiania faktur w 2014 r.

REKLAMA

Autopromocja


Jednocześnie jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom podatników i danie im wyboru przyjęcia rozwiązania najbardziej dla niech wygodnego. Obowiązujące przepisy pozwalają firmie wysyłać faktury w postaci elektronicznej do swoich kontrahentów.


Przejście z faktur papierowych na elektroniczne


Żeby jednak takie rozwiązanie wdrożyć w firmie trzeba spełnić kilka warunków. Pierwsze zagadnienie to archiwizacja faktur. Tutaj firma musi podjąć decyzję, czy chce przejść z papierowych dokumentów trzymanych w segregatorach na ich postać elektroniczną. W przypadku takiego przejścia niezbędne jest zapewnienie właściwej archiwizacji dokumentów na przynajmniej dwóch dyskach, z tego jeden ma być dostępny na żądanie dla urzędu skarbowego. W praktyce podczas kontroli urząd skarbowy wcale nie chce mieć wglądu w drugi dysk tylko poprzez program zarządzający firmy przegląda dokumenty. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce nie ma przyjętego prawnie standardowego formatu dokumentu i urząd mógłby nie być w stanie odczytać danego formatu. Z tego powodu podczas kontroli musi być osobny użytkownik w systemie zarządzającym na potrzeby kontroli.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania e-faktur


Potrzebny system archiwizacji faktur


Drugi warunek który musi być spełniony przy przechodzeniu na elektroniczne dokumenty przez firmę to program który jest w stanie obsłużyć taką funkcjonalność. Nie chodzi tutaj o zwykły mechanizm archiwizacji i wysyłki faktur do klienta, ale o cały system który jest w stanie obsłużyć niestandardowe sytuacje, które mogą powstać np. na skutek utraty połączenia z udziałem sieciowym (brak dostępu do dysku dla zapisu faktur), brak połączenia z internetem podczas wystawiania faktury, czy nawet w przypadku poprawnego wysłania faktury do klienta mechanizm który da pewność firmie, że ta faktura rzeczywiście dotarła do kontrahenta. Zaawansowane systemy ERP potrafią śledzić czy klient odebrał dokument i jest to oznaczone w systemie poprzez specjalny znacznik. W przypadku zagubienia maila system ERP musi posiadać mechanizm duplikatów do dokumentu. Najlepsze systemy oferują wgląd w cały proces wysyłki dokumentu, potwierdzeń doręczenia, wysyłki duplikatów do dokumentu. Informacje przedstawiane w takim systemie dają wiedzę ile razy klient pobierał dokument, kiedy dokładnie a nawet z jakiego adresu IP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W systemie ERP posiadającym funkcjonalność archiwizacji i wysyłki dokumentów cenną funkcjonalnością powinny być różnego typu ewidencje pozwalające w szybki sposób stwierdzić, czy dany dokument posiada obraz elektroniczny, czy został wysłany do klienta i w końcu czy klient pobrał dokument. W takim trybie pracy można w bardzo przejrzysty sposób zarządzać rozrachunkami z klientem mając pewność, że wysłany dokument trafił we właściwe miejsce.

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

meritus Logo

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA