reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Kiedy ulepszenie budynku wpływa na stawkę VAT

Aktualizacja: 08.04.2009

W 1992 r. spółka wybudowała budynek biurowy, który przez cały czas był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W 2006 r. uzyskała pozwolenie budowlane na jego rozbudowę, tj. zarówno części magazynowej, jak i biurowej, oraz przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania części biurowej. W oparciu o uzyskane pozwolenie spółka dokonała rozbudowy budynku, ponosząc nakłady, których wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej, i odliczyła od nich VAT. Spółka uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku po dokonanej rozbudowie w marcu 2007 r. W marcu br. budynek zostanie sprzedany. Jaką stawkę można zastosować? »

VAT z paragonu jako koszt

Aktualizacja: 08.04.2009

Czy VAT z paragonu fiskalnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nabywca nie pobrał faktury? »

Jak rozliczać korekty w sklepie internetowym

Aktualizacja: 02.04.2009

Prowadzę sprzedaż wysyłkową przez internet. Czasami zdarza się, że towar wysyłam do klienta, lecz ten go reklamuje i dokonuje zwrotu. Wystawiam wtedy (w przypadku gdy nie została wystawiona faktura) protokół anulowania sprzedaży i podpinam paragon. Mam tylko jeden problem: w którym momencie powinnam pomniejszyć VAT należny? Czy w momencie wystawienia paragonu? Czy w momencie dokonania zwrotu albo wypłacenia pieniędzy? Czasami te trzy zdarzenia mają miejsce w różnych miesiącach. Prowadzę sprzedaż zarówno za zaliczeniem pocztowym, jak i wysyłam towar po zapłaceniu zaliczki 100%. Czy kupujący musi mi zwrócić paragon? »

Odliczenie na zakup kas fiskalnych

Aktualizacja: 27.03.2009

»

Jak dokonywać korekt zwiększających podatek

Aktualizacja: 23.03.2009

Koleżanka pomyliła się w cenniku i sprzedała towar o cenie jednostkowej 100 zł za 10 zł. Wystawione zostały korekty zwiększające. W związku z powyższym mam pytanie. Czy trzeba zrobić korektę deklaracji za miesiąc, w którym nastąpiła sprzedaż? Czy czekać na potwierdzenie od kupującego? Kupujący zgodzili się na korektę. Czy możemy wystawić zbiorcze faktury? »

Jak rozliczać sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

Aktualizacja: 18.03.2009

Wykupiliśmy w październiku samochód z leasingu operacyjnego. Teraz zamierzamy go sprzedać. Jak powinniśmy rozliczyć tę transakcję? »

Jaką wierzytelność można uznać za nieściągalną

Aktualizacja: 12.03.2009

Mój kontrahent popadł w tarapaty finansowe i nie zapłacił mi należności wynikającej z ostatniej faktury. Od ustalonego terminu płatności minęło już siedem miesięcy, a ja musiałam w międzyczasie zapłacić podatek VAT. Słyszałam, że jeśli wierzytelność jest niezapłacona i nieściągalna, to można odzyskać zapłacony od niej VAT. Czy żeby wykazać nieściągalność wierzytelności, muszę skierować sprawę do sądu, a później do komornika? Czy muszę to jakoś udokumentować? »

Co grozi za opóźnienie w dokonaniu przeglądu kasy rejstrującej

Aktualizacja: 11.03.2009

Prowadzę sklep z odzieżą sportową. Sprzedaż rejestruję na kasie fiskalnej. Ostatniego przeglądu technicznego kasy dokonałem 7 grudnia 2007 r. W jakim terminie powinienem zgłosić serwisowi wykonanie kolejnego obowiązkowego przeglądu technicznego kasy? Co grozi za ewentualne opóźnienie w dokonaniu tego przeglądu? »

Jak długo należy przechowywać dokumenty kasowe

Aktualizacja: 06.03.2009

Jak długo należy przechowywać dokumenty kasowe? Czy nadal trzeba je przechowywać przez 5 lat? »

Czy po rozwiązaniu spółki trzeba skorygować podatek naliczony

Aktualizacja: 04.03.2009

1 lutego br. została rozwiązana spółka cywilna, podatek naliczony odliczaliśmy na podstawie proporcji. Dla środków trwałych (samochody) nie skończył się jeszcze okres korekty. Zakupiono je w 2006 r. Czy te środki trwałe wykazujemy w remanencie? Czy mamy obowiązek korygować podatek naliczony? »

Czy na fakturze za usługi budowlane powinny być dodatkowe oznaczenia

Aktualizacja: 02.03.2009

Czy na fakturze za usługi budowlane nadal trzeba podawać przepisy, na podstawie których stosujemy stawkę 7%? »

Jak według nowych zasad kupujący może w naszym imieniu dokonywać samofakturowania

Aktualizacja: 24.02.2009

Mamy z klientem zawartą umowę o samofakturowanie. W styczniu br. kończy się. Jak po zmianach powinna być zawarta nowa taka umowa? »

Jak opodatkować przeniesienie praw autorskich w VAT

Aktualizacja: 18.02.2009

Prowadzę pracownię fotograficzną. Wykonuję zdjęcia, które sprzedaję do czasopism. Poza tym piszę również artykuły i felietony. Za wykonanie utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uzyskuję przychody, których wysokość wynika z zawartych umów o dzieło. Z umów tych wynika, że jestem zobowiązany do stworzenia utworów w postaci artykułów, felietonów i zdjęć oraz do przeniesienia na zamawiającego autorskich praw majątkowych. Otrzymuję z tego tytułu honoraria. Czy mam obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT? Jakie obowiązki wynikają dla mnie z ustawy o VAT? »

Jak rozliczyć nadpłatę zaliczek w kwartalnym VAT

Aktualizacja: 13.02.2009

Firma jest producentem leków. Nie posiadamy statusu małego podatnika, ale zamierzamy skorzystać z kwartalnej metody rozliczania VAT. Prosimy o odpowiedź na pytanie: w jaki sposób będzie można rozliczyć nadpłatę zaliczek w kwartalnym VAT? »

Czy można skorygować VAT po zakończeniu kontroli

Aktualizacja: 10.02.2009

Czy mogę skorygować VAT po kontroli podatkowej? W protokole kontroler wskazał na pewne drobne nieprawidłowości rozliczenia VAT należnego i naliczonego. Czy po zakończeniu kontroli mogę złożyć korektę deklaracji VAT? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama