REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakim terminie powinna być wystawiona faktura korygująca

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gdy nabywca zwraca nam towar lub udzielamy rabatu, wystawiamy fakturę w terminie 7 dni od dnia tego zdarzenia. Czy postępujemy prawidłowo? Czy przepisy określają, kiedy powinna być wystawiona taka faktura?

RADA

Autopromocja

Przepisy nie określają, kiedy powinna być wystawiona faktura korygująca. Powinna być wystawiona niezwłocznie, gdyż ewentualna kontrola może spowodować brak prawa do korekty w niektórych przypadkach. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Termin wystawienia faktury korygującej nie został przez ustawodawcę uregulowany wprost.

Zgodnie z § 16 ust. 6 i § 17 ust. 6 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przepisy § 9 ust. 5-7 i § 11 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących. Zatem wśród przepisów wskazanych jako te, które należy stosować odpowiednio do faktur korygujących, nie zostały wymienione przepisy dotyczące terminu wystawiania tych faktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy określają tylko, jakie okoliczności powodują obowiązek wystawienia faktury korygującej. Według § 16 ust. 1 rozporządzenia w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

• udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy,

• dokonano zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy,

• dokonano zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu

- podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Jak z tego wynika, podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury korygującej w przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych w tych przepisach.

Ponieważ ustawodawca nie wskazał konkretnego terminu, w jakim faktura korygująca powinna zostać wystawiona, dlatego należy uznać, że wystawienie faktury korygującej w każdym terminie jest prawidłowe. Należy pamiętać, że można wystawiać faktury korygujące do czasu, gdy okres, w którym rozliczono fakturę pierwotną, uległ przedawnieniu. Nie ma znaczenia, że fakturę korygującą rozliczamy na bieżąco, w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Pojawiają się interpretacje, że faktura korygująca powinna być wystawiona w dniu zaistnienia zdarzenia, które jest powodem wystawienia faktury korygującej. „Zdarzenia (okoliczności) stanowiące podstawę korekty powinny zostać udokumentowane przez podatnika fakturą korygującą wystawioną z datą zaistnienia tego zdarzenia (okoliczności). Spółka powinna wystawić fakturę korygującą w przypadku zaistnienia przesłanki ku temu, przy czym dokument wystawiony przez nabywcę energii elektrycznej, tj. przedsiębiorstwo energetyki przemysłowej, w postaci oświadczenia może w takim przypadku stanowić walor dowodowy potwierdzający zasadność dokonanej korekty na gruncie rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług” (pismo z 5 maja 2005 r. nr PP II 443/1/208/252/06 Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego).

Z tym stanowiskiem nie możemy się jednak zgodzić, ponieważ żaden przepis nie określa takiego terminu. Jedynym ograniczeniem jest przedawnienie zobowiązania za okres, w którym rozliczono fakturę pierwotną. W przypadku faktur, w wyniku których następuje podwyższenie podatku należnego i podatnik jest zobowiązany do ich rozliczenia w miesiącu, w którym rozliczono fakturę pierwotną, nie należy zwlekać z wystawieniem faktur korygujących, ponieważ w przypadku ewentualnej kontroli możemy zostać pozbawieni tego prawa.

• § 16-17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Autopromocja

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA