REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć sprzedaż budynku, którego podatnik jest współwłaścicielem

Jan Ksedowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (KPiR, czynny podatnik VAT) w swojej działalności wykorzystuje budynek, przy zakupie którego nie przysługiwało odliczenie VAT (budynek ten stanowi jego własność w 1%, pozostałe 99% stanowi własność małżonka, między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa).

Podatnik wykorzystuje część budynku stanowiącego własność małżonka na podstawie umowy użyczenia. W omawianym budynku podatnik poniósł nakłady, od których odliczył VAT. 1% nakładów podwyższył wartość jego udziału, a pozostała część została rozliczona jako inwestycja w obcym środku trwałym oddanym do użytkowania w październiku 2003 r. Obecnie małżonkowie chcą sprzedać budynek razem z dokonaną w nim inwestycją. Czy należy opodatkować VAT sprzedaż tego budynku i jak rozliczyć ją w KPiR?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Opodatkowaniu VAT podlega sprzedaż należącego do małżonka udziału we współwłasności budynku (nie zaś całego budynku). Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlegają, między innymi, dostawy towarów. Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się, między innymi, budynki, budowle lub ich części. Na gruncie tych przepisów za dostawę towarów rozumie się również sprzedaż udziału we współwłasności budynku, budowli czy lokalu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(zob. przykładowo pismo z 31 lipca 2007 r. nr 1435/PP2/443-165/06/EC Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście).

Oznacza to, że na skutek sprzedaży przez małżonków (współwłaścicieli) przedmiotowego budynku u małżonka będącego podatnikiem dojdzie do dostawy towaru, którym jest przysługujący temu małżonkowi udział we współwłasności (1%). Dostawa ta może być:

1) zwolniona z podatku jako dostawa towaru używanego (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), jeśli budynek ten ma status towaru używanego (a więc od końca roku, w którym został wybudowany, minęło co najmniej 5 lat - art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT) i nie znajduje zastosowania wyłączenie stosowania zwolnienia z podatku dostawy towarów używanych, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT (a więc jeśli wydatki na ulepszenie budynku - w części przypadającej na udział podatnika - przekroczyły 30% jego wartości początkowej, a okres użytkowania tego budynku przez podatnika w celu wykonywania czynności opodatkowanych był krótszy niż 5 lat) (szerzej na ten temat pisaliśmy w nr 21 BV s. 39),

2) zwolniona z podatku, jeśli budynek ten jest obiektem budownictwa mieszkaniowego i był wcześniej zasiedlony (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT; zwolnienie to nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe),

3) opodatkowana stawką podstawową 22% - jeśli nie ma zastosowanie żadne z dwóch wymienionych powyżej zwolnień.

REKLAMA

Podobnie ma się rzecz na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych - przychodem małżonka będącego przedsiębiorcą jest w omawianym przypadku przychód przypadający na jego udział (1%). Przychód ten będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeśli budynek był środkiem trwałym podatnika i nie jest jednym z budynków wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (w takim przypadku przychód jednak nie powstanie, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie budynku - art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT). Tylko w pierwszym przypadku przychód ten trzeba będzie wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w kolumnie 8 - pozostałe przychody).

Na zakończenie pragnę wyjaśnić, że w żadnym razie nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT sprzedaż udziałów we współwłasności budynku dokonywana przez małżonkę podatnika (skoro nie jest ona podatnikiem VAT). Jednocześnie przychód uzyskany ze sprzedaży tych udziałów przez małżonkę będzie bezwzględnie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (także w takim przypadku przychód jednak nie powstanie, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie budynku - art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT), którego to przychodu małżonek nie musi wykazywać w swojej podatkowej księdze przychodów i rozchodów (nie jest to bowiem jego przychód).

• art. 2 pkt 6, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 14 ust. 2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176 poz. 1243

Jan Ksedowski

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA