REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć sprzedaż budynku, którego podatnik jest współwłaścicielem

Jan Ksedowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (KPiR, czynny podatnik VAT) w swojej działalności wykorzystuje budynek, przy zakupie którego nie przysługiwało odliczenie VAT (budynek ten stanowi jego własność w 1%, pozostałe 99% stanowi własność małżonka, między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa).

Podatnik wykorzystuje część budynku stanowiącego własność małżonka na podstawie umowy użyczenia. W omawianym budynku podatnik poniósł nakłady, od których odliczył VAT. 1% nakładów podwyższył wartość jego udziału, a pozostała część została rozliczona jako inwestycja w obcym środku trwałym oddanym do użytkowania w październiku 2003 r. Obecnie małżonkowie chcą sprzedać budynek razem z dokonaną w nim inwestycją. Czy należy opodatkować VAT sprzedaż tego budynku i jak rozliczyć ją w KPiR?

Autopromocja

RADA

Opodatkowaniu VAT podlega sprzedaż należącego do małżonka udziału we współwłasności budynku (nie zaś całego budynku). Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlegają, między innymi, dostawy towarów. Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się, między innymi, budynki, budowle lub ich części. Na gruncie tych przepisów za dostawę towarów rozumie się również sprzedaż udziału we współwłasności budynku, budowli czy lokalu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(zob. przykładowo pismo z 31 lipca 2007 r. nr 1435/PP2/443-165/06/EC Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście).

Oznacza to, że na skutek sprzedaży przez małżonków (współwłaścicieli) przedmiotowego budynku u małżonka będącego podatnikiem dojdzie do dostawy towaru, którym jest przysługujący temu małżonkowi udział we współwłasności (1%). Dostawa ta może być:

1) zwolniona z podatku jako dostawa towaru używanego (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), jeśli budynek ten ma status towaru używanego (a więc od końca roku, w którym został wybudowany, minęło co najmniej 5 lat - art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT) i nie znajduje zastosowania wyłączenie stosowania zwolnienia z podatku dostawy towarów używanych, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT (a więc jeśli wydatki na ulepszenie budynku - w części przypadającej na udział podatnika - przekroczyły 30% jego wartości początkowej, a okres użytkowania tego budynku przez podatnika w celu wykonywania czynności opodatkowanych był krótszy niż 5 lat) (szerzej na ten temat pisaliśmy w nr 21 BV s. 39),

2) zwolniona z podatku, jeśli budynek ten jest obiektem budownictwa mieszkaniowego i był wcześniej zasiedlony (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT; zwolnienie to nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe),

3) opodatkowana stawką podstawową 22% - jeśli nie ma zastosowanie żadne z dwóch wymienionych powyżej zwolnień.

Podobnie ma się rzecz na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych - przychodem małżonka będącego przedsiębiorcą jest w omawianym przypadku przychód przypadający na jego udział (1%). Przychód ten będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeśli budynek był środkiem trwałym podatnika i nie jest jednym z budynków wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (w takim przypadku przychód jednak nie powstanie, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie budynku - art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT). Tylko w pierwszym przypadku przychód ten trzeba będzie wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w kolumnie 8 - pozostałe przychody).

Na zakończenie pragnę wyjaśnić, że w żadnym razie nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT sprzedaż udziałów we współwłasności budynku dokonywana przez małżonkę podatnika (skoro nie jest ona podatnikiem VAT). Jednocześnie przychód uzyskany ze sprzedaży tych udziałów przez małżonkę będzie bezwzględnie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (także w takim przypadku przychód jednak nie powstanie, jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie budynku - art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT), którego to przychodu małżonek nie musi wykazywać w swojej podatkowej księdze przychodów i rozchodów (nie jest to bowiem jego przychód).

• art. 2 pkt 6, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 14 ust. 2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176 poz. 1243

Jan Ksedowski

Autopromocja

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  REKLAMA