Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Sprzedaż wierzytelności własnych nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Może natomiast podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Sprzedaż wierzytelności własnych nie podlega opodatkowaniu VAT. Stanowisko takie zajął, przykładowo, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 3 kwietnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Wr 89/07, niepubl.). Takie też stanowisko jest reprezentowane przez organy podatkowe w udzielanych przez nie wyjaśnieniach.
Tytułem przykładu przytoczyć można fragment pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z 31 marca 2005 r. (nr PP IV/443-16/05), w którym czytamy, że: „Czynność dokonywana przez Spółkę, której przedmiotem działalności gospodarczej nie jest obrót wierzytelnościami, polegająca na sprzedaży „własnych” wierzytelności na rzecz innego podmiotu gospodarczego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”. Innym przykładem może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z 31 marca 2006 r. (nr US.X/443-17/06).
Oznacza to, że sprzedaż wierzytelności podlega, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy nabywcą jest podatnik prowadzący działalność w zakresie obrotu wierzytelnościami. W przypadku takim według organów podatkowych podmiot prowadzący działalność w zakresie obrotu wierzytelnościami świadczy na rzecz zbywcy wierzytelności zwolnioną z podatku usługę pośrednictwa finansowego, a w konsekwencji zastosowanie znajduje wyłączenie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. przepis wyłączający opodatkowanie tym podatkiem, jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.
Jednak, jak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 3 kwietnia 2007 r., zakupu wierzytelności nie można uznać za świadczenie usług. Co oznacza według sądu, że podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (z treścią wyroku można się zapoznać na str. 57).
Wniosek ten potwierdzają w udzielanych wyjaśnieniach zarówno sądy administracyjne (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 maja 1995 r., sygn. akt III SA 1125/94, publ. Pr.Gosp. 1995/8/16), jak i organy podatkowe.
Przykładem tego może być decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 stycznia 2006 r. (nr PBB3-4307/9-4/2005), w której czytamy, że: „W sytuacji gdy Spółka dokonuje sprzedaży własnych wierzytelności firmie zajmującej się skupem wierzytelności celem ich odsprzedaży bądź windykacji, taka czynność cywilnoprawna będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych na zasadzie art. 2 pkt 4 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na to, że usługa skupu wierzytelności celem ich odsprzedaży lub windykacji podlega podatkowi od towarów i usług”.
• art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382
• art. 2 pkt 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat